Ubezpieczenie Oc czy jest rzeczywiście konieczne ?

czyli rozmowy o wszystkim
Odpowiedz
Awatar użytkownika
golfer
Posty: 176
Rejestracja: 2007-06-22, 18:14
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOBUZ
Kontaktowanie:

Ubezpieczenie Oc czy jest rzeczywiście konieczne ?

Post autor: golfer » 2016-08-21, 13:54

Witam, znalazłem na necie nastepującą ustawe co o tym myslicie. Na pewno wielu z Was ma jakiś motocykl , który stoi tylko w garażu i trzeba za niego płacić OC już nie mówię o przeglądzie. Mnie też to denerwuje bo mam 5 takich motocykli.
pozdrawiam i czekam na opinie

(Dz. U. nr 124, poz. 1152, ze. zm.) obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w zakresie OC i zachowania ciągłości ochrony z tytułu tego ubezpieczenia, ciąży na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego w RP, niezależnie od stanu technicznego, w jakim znajduje się ten pojazd ani od tego, czy, jak i gdzie jest on użytkowany.
(Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) posiadacz pojazdu historycznego (tj. starszego niż 40 lat) jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przed wprowadzeniem takiego pojazdu do ruchu.
Posiadacze pojazdów historycznych mogą również zawierać umowy ubezpieczenia OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni. Nie ma też w tym przypadku wymogu zachowania ciągłości ochrony z tytułu ubezpieczenia OC, pomiędzy umowami krótkookresowymi. Wg uznania mogą oni też zawierać umowy dwunastomiesięczne.

Pojazd historyczny to taki, który (wystarczy spełnić jeden warunek):
- pojazd, który został wpisany do rejestru zabytków lub który znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów (tzw. pojazd zabytkowy)
- lub pojazd mający co najmniej 40 lat
- pojazd mający co najmniej 25 lat pod warunkiem, że posiada większość oryginalnych części (minimum 75%, w tym główne podzespoły). Dodatkowo dany model samochodu musi być wycofany z produkcji od przynajmniej 15 lat.
- pojazd uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji (też skończone 25 lat)

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2003/s/124/1152/1

halcik
Posty: 2232
Rejestracja: 2015-11-30, 09:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOS 85 i inne
MZ ES 250/2 i inne
WFM OSA M52 i M50
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Re: Ubezpieczenie Oc czy jest rzeczywiście konieczne ?

Post autor: halcik » 2016-08-21, 14:21

Tak jak opisujesz, moje motory nie mają ważnego OC i przeglądów. Jak chce z nich korzystać to idę ubezpieczyć i zrobić przegląd. W moim przypadku korzystam z zapisu że pojazd ma ponad 40 lat. Uwaga na ubezpieczycieli, często nie znają tego przepisu i nie chcą ubezpieczać

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości