Czego brakuje w waszym regionie - firmy

czyli rozmowy o wszystkim
Awatar użytkownika
CrazyMario
Posty: 284
Rejestracja: 2013-04-26, 22:43
GG: 7935765
Moje maszyny: M06-64
Lokalizacja: Stolno
Kontaktowanie:

Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: CrazyMario » 2017-03-03, 09:56

Czego brakuje w waszym regionie - firmy
Pytanie z czapy, jednak mam jakąś gotówkę i chciałbym zainwestować...
Kilka pomysłów jest ale może znalazło by się coś ciekawszego..

chris.lkr
Posty: 124
Rejestracja: 2015-09-01, 15:14
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 Kobuz, WSK 125 M06 B1
Lokalizacja: Starachowice
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: chris.lkr » 2017-03-04, 22:50

Pytanie faktycznie trochę z d..y... Jesteś w stanie ogarnąć każdą branżę? Podejrzewam, że nie ale to tylko moje subiektywne zdanie. Lepiej by było gdybyś podał kilka swoich pomysłów na własny biznes. Ja kiedyś myślałem nad "otwartym" warsztatem samochodowym z kilkoma stanowiskami, do dzisiaj nic takiego nie ma w mojej okolicy. Temat odpuściłem bo nie miałbym kiedy tego doglądać ale ciągle chodzi mi to po głowie. Robiłem rozeznanie i wiele osób byłoby zainteresowanych takim czymś. Na dzień dzisiejszy. to cały wolny czas poświęcam mojemu 1,5 rocznemu synkowi. Mały dorośnie, będzie więcej czasu, to wtedy może wrócę do tematu. Pozdrawiam.

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: Texas Ranger » 2017-03-05, 01:01

Powiedz lepiej CrazyMario co Ty potrafisz? Nie jest to jakieś złośliwe pytanie tylko ma ono bardzo duży wpływ na podjęcie działalności zarobkowej?

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 249
Rejestracja: 2016-11-12, 06:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Jawa Typ20
Mińsk BLR
Romet Minsk
Yamaha RS100
Lokalizacja: Cyprzanów
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: marek216 » 2017-03-05, 08:02

To czego brakuje to jedno, a to na co będzie popyt dający dochód to drugie. Kolega ma kontakt z DG czy po prostu ma gotówkę i nie wie co z nią zrobić?
WSK M06B3, Jawa50 Typ20, Mińsk125 BLR, Romet Mińsk, Yamaha RS100. HSUN 150ATV

Awatar użytkownika
CrazyMario
Posty: 284
Rejestracja: 2013-04-26, 22:43
GG: 7935765
Moje maszyny: M06-64
Lokalizacja: Stolno
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: CrazyMario » 2017-03-05, 12:09

Mam trochę odłożonej kasy i zastanawiam się czy nie otworzyć małego warsztatu motocyklowego w domu.
Lubię mechanikę, potrafię spawać, obsługiwać tokarki, urządzenia cnc itd.
zastanawia mnie tylko fakt czy idzie z tego przeżyć :]

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: Savier » 2017-03-05, 12:24

Fachowcy są cenieni w każdej dziedzinie :). Jeśli będziesz dobry to nie będziesz musiał szukać klientow.
Inna sprawa, że tokarka i reszta sprzętu to spory wydatek. Nie wiem jak z resztą, ale sama obrabiarka to dobre 20k.

Awatar użytkownika
CrazyMario
Posty: 284
Rejestracja: 2013-04-26, 22:43
GG: 7935765
Moje maszyny: M06-64
Lokalizacja: Stolno
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: CrazyMario » 2017-03-05, 13:05

mam ponad 60 tyś zł - czy za tą kwotę już coś zdziałam ??

Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 1883
Rejestracja: 2016-07-30, 07:00
GG: 0
Moje maszyny: WSK Kos
WSK Z2
WSK L
Komar Sport
Komar 2350
Motorynia
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: Kosa » 2017-03-05, 14:11

Temat faktycznie ciężki ale ciekawy:) W rejonie Poznania np. brakuje spawaczy, tokarzy - generalnie ludzi, którzy mają pojęcie o pracy z metalami. Tokarze którzy działają to albo mają stałe zlecenia i pierdzielą zajmowanie się duperelami albo są grubo po sześćdziesiątce i też pierdzielą zajmowanie się duperelami:) Podobnie jest ze spawaczami i firmami, które np. dorabiają nietypowe części blacharskie. Zaczyna brakować kierowców na wywrotki/wanny/gruszki, problem jest z mobilnymi elektrykami do ciężkiego sprzętu itp. To wszystko to moim zdaniem efekt likwidacji zawodówek no i emigracji zarobkowej. Od dziesięciu lat nie spotkałem młodego tokarza:)

Awatar użytkownika
Szczepan
Posty: 1770
Rejestracja: 2009-05-14, 15:05
Moje maszyny: B3 Promot
Lokalizacja: Gródki k.Działdowa
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: Szczepan » 2017-03-05, 14:25

Szukaj kasy z Unii, z tego co wiem jeszcze można coś zadobyć. Myślę, że każdy tokarz jest potrzebny, aczkolwiek ruszyć taki mały zakład z takim funduszem może być cięzko. Sama tokarka to najmniej 20tyś, a gdzie reszta.
Ekipa WSKTurbo.pl
Dawniej Borewicz.

patsien1
Posty: 142
Rejestracja: 2014-04-14, 09:27
GG: 0
Moje maszyny: wsk 130 ogar 200
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: patsien1 » 2017-03-05, 17:33

W mojej okolicy ( mława) to jest problem znaleźć dobry sklep motoryzacyjny a co dopiero fachowca

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
marek216
Posty: 249
Rejestracja: 2016-11-12, 06:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Jawa Typ20
Mińsk BLR
Romet Minsk
Yamaha RS100
Lokalizacja: Cyprzanów
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: marek216 » 2017-03-05, 18:28

CrazyMario pisze:
2017-03-05, 12:09
zastanawia mnie tylko fakt czy idzie z tego przeżyć :]
Wniosek: nie masz pojęcia o DG. Nie masz pojęcia o kosztach prowadzenia DG. Nie masz pojęcia o rynku który Cie otacza. Jak znam życie nawet nie zrobiłeś wstępnej kalkulacji kosztów uruchomienia warsztatu: maszyny, sprzęt drobny, narzędzia podstawowe.

Więc tak:
weź kartkę i długopis
1. spisz co potrafisz robić
2. wykreśl to na co w Twojej okolicy nie ma popytu, lub są już firmy robiące to dobrze ( czyt. lepiej niż Ty ) i w dobrych pieniądzach

Masz bazę do budowy firmy - określony kierunek ( tak zakładamy :) )

Teraz będzie potrzebna druga strona tej kartki - jeśli ją zabazgrałeś to weź drugą kartkę

1. spisz potrzebne duże maszyny ( spawarka, tokarka, frezarka, ploter CNC, czy co tam Ci wyszło z pierwszej kartki )
2. sprawdź ceny tego sprzętu nowego i używanego ( warto aby na używany też była FVAT )
3. spisz drobne narzędzia ( klucze, mierniki, chwytaki, kombinerki itd ) - nie patrz na to co masz, to co masz to z całą pewnością za mało i nie masz ani połowy tego co będziesz potrzebował ( jak nie wierzysz to porównaj po spisaniu :) )
4. spisz średnia wyposażenie ( podnośniki, imadła itd )
5. spisz wyposażenie: szafki, stoły warsztatowe, oświetlenia

W tym miejscu pewnie brakło kartki - weź kolejną :)
6. koszty reklamy: portale internetowe, jakiś baner na płot, oklejenie samochodu, strona internetowa, może lokalna prasa
7. kasa fiskalna ( około 1600 zł, ale połowę US ci odda )
8. lokal i jego adaptacja na potrzeby firmy, brama wjazdowa, malowanie, instalacje elektryczne

Oczywiście samo wypisanie to połowa sukcesu - wpisz ceny i podlicz ile musisz położyć zanim zaczniesz.

Myślałeś że to koniec :?: Nic z tych rzeczy.
Koszty stałe, zarobisz czy nie będziesz musiał je ponieść - tu może Ci troszkę pomogę.
1. księgowa - 250
2. ZUS 1200 ( co rok więcej i nie ciesz się tym że przez 2 lata tylko połowa, szybko minie )
3.prąd 300 ( to wersja optymistyczna jak nie będziesz maszyn za dużo używał, bo jak polecisz z maszynami to zaczniesz tę kwotę mnożyć, no i ogrzewanie nie będzie elektryczne )
4. telefony + internet 100 ( zakładamy że nie będzie to ten z domu tylko jak normalna firma )
5. woda 100 ( zakładamy, że nie będziesz się w pracy kąpał ale łapki i ryjek umyjesz)
6. ogrzewanie ( to zależy od opcji więc będzie bez kwoty - dopisz sobie sam średnią miesięcznie w przeliczeniu na rok )

Wyszło nam optymistycznie, że kosztów stałych masz około 2000 zł. Choć jak wiem po sobie to wyjdzie więcej ;)
Pamiętaj, że z tego co wpadnie ci do kasetki 23% automatem zabiera US z tytułu VAT, a jak przychód przewyższy koszty to od różnicy 18% podatek dochodowy.

Wracamy do kartek :)

Zrób coś co nazwiemy szumnie "planem zysków"
Spisz usługi które będziesz wykonywał oraz stawki za nie.
Wymyśl sobie jakąś realną do wykonania ilość tych usług w okresie miesiąca, uwzględnij potrzeby rynku oraz czas na wykonanie tych prac.

Policz czy planowane zyski pokryją koszty i dadzą ci oczekiwaną wypłatę - jeśli po odliczeniu kosztów oraz potrąceniu podatków zostanie Ci mniej niż 5000 zł to przemyśl temat. Nie zakładaj że te 5000 będzie, bo realnie pewnie będzie 3000 średnio miesięcznie. I tu powstają dwa pytania: czy jest sens użerać się za 3000 zł z klientami ( detal to wredny klient ) skoro tyle można na etacie zarabiać. No i kolejne: po jakim czasie i czy inwestycja się zwróci, poprzez zwrot nie rozumiemy tego ile zarabiamy tylko ile możemy z tego odłożyć aby w jakimś czasie pokryć koszty sprzetu który z czasem trzeba będzie wymieniać i dokupować nowy - narzędzi zawsze jest za mało :)

Pamiętaj że musisz mieć rezerwę ma materiał/części - jaka to kwota musisz ustalić sam w zależności od branży.
Musisz mieć rezerwę na nowe narzędzia oraz na naprawę posiadanych maszyn.


Abyś mnie dobrze zrozumiał: nie zniechęcam Cię do prowadzenia DG, sam mam firmę od 2008 roku, znajomi którzy startowali na dotacjach i zdobywali klientów zaniżaniem cen pozwijali się po 2 latach jak podskoczył ZUS na pełną stawkę, skończyły się gwarancje na sprzęt i trzeba było zacząć inwestować ze swoich. Chcę abyś zrozumiał, że nasz obecny system, rynek oraz społeczeństwo to nienajlepszy czas na eksperymenty biznesowe, jeśli dobrze nie policzysz na starcie to utopisz kasę, której nie odzyskasz nawet wyprzedając maszyny czy narzędzia.
WSK M06B3, Jawa50 Typ20, Mińsk125 BLR, Romet Mińsk, Yamaha RS100. HSUN 150ATV

MOTOR1983
Posty: 116
Rejestracja: 2017-01-09, 22:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK Kos125
WSK Garbuska 125 WSK 'dzik
Batron sprint 125
Lokalizacja: Kruszwica
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: MOTOR1983 » 2017-03-05, 18:32

W moim regionie to brak sklepów które zajmują się częściami do motocykli zastaje internet ,nawet głupiej linki gazu kupić nie można ??????????
Co by nie wspominać o warsztacie lub fachowcu motocyklowym ?
Komuno wróć?

Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 1883
Rejestracja: 2016-07-30, 07:00
GG: 0
Moje maszyny: WSK Kos
WSK Z2
WSK L
Komar Sport
Komar 2350
Motorynia
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: Kosa » 2017-03-05, 18:39

Prawdę rzekłeś marek216 - od 15 lat prowadzą swoją firmę ale śmiem twierdzić, że ostatnie dwa lata to chyba najgorszy okres na otwieranie nowego biznesu - sam miałem różne plany żeby zdywersyfikować swoją działalność jeszcze w zeszłym roku ale biorąc pod uwagę ciągłą niepewność na szeroko pojętym rynku, za bardzo nie wiadomo w co zainwestować - na dobrą sprawę nie znalazłem niczego co dawałoby solidne podstawy do uzyskiwania w miarę regularnych zysków. Z rozmów ze znajomymi wynika to samo - nie eksperymentować, przeczekać - lepiej zachować kasę niż ją utopić. Co prawda mówią, że do odważnych świat należy ale jak się ma rodzinę na utrzymaniu i jako takie stałe dochody to z tą odwagą biznesową różnie bywa:)

MOTOR1983 - na Twój post jest jedna odpowiedź: sklepy internetowe:) W Poznaniu są chyba dwa sklepy z klamotami do WSK - jadę tylko w ostateczności bo to na drugim końcu miasta. 99% zakupów robię w sieci. Codo fachowców od WSK i podobnych to się zgodzę - totalny brak - przynajmnije w mojej okolicy.
Ostatnio zmieniony 2017-03-05, 18:42 przez Kosa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 249
Rejestracja: 2016-11-12, 06:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Jawa Typ20
Mińsk BLR
Romet Minsk
Yamaha RS100
Lokalizacja: Cyprzanów
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: marek216 » 2017-03-05, 18:42

MOTOR1983 pisze:
2017-03-05, 18:32
W moim regionie to brak sklepów które zajmują się częściami do motocykli zastaje internet ,nawet głupiej linki gazu kupić nie można ??????????
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i kretyńsko oczywista.
1. Brak popytu - ile masz w okolicy WSK czy motorów ogólnie?
2. Koszt prowadzenia sklepu internetowego jest po stokroć niższy niż sklepu stacjonarnego.
3. W dobie kurierów i dostaw w 24h sklep internetowy praktycznie nie potrzebuje własnego magazynu, a jeśli hurtownia jest "za rogiem" i mają jeszcze rabat od cen w hurtowni to żyją sobie niemalże bez kosztów na prowizjach.

Komuno wróć? Czy za komuny było łatwiej kupić części? Do WSK i Rometa może tak, ale do Hondy czy Suzuki to szczerze wątpię. W sumie to kto za komuny miał Hondę?

Odbiegliśmy od tematu.
WSK M06B3, Jawa50 Typ20, Mińsk125 BLR, Romet Mińsk, Yamaha RS100. HSUN 150ATV

MOTOR1983
Posty: 116
Rejestracja: 2017-01-09, 22:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK Kos125
WSK Garbuska 125 WSK 'dzik
Batron sprint 125
Lokalizacja: Kruszwica
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: MOTOR1983 » 2017-03-05, 22:04

U mnie do głupiego skutera brak sklepu z częściami
A o Wsk to już marzenie ściętej głowy
Po świece zapłonową dymać trzeba 25 km
widać ludzi którzy pomykają komarkami od czasu do czasu Mz czy jakaś Wsk przemknie
Ale skuterów zatrzęsienie na drogach

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 249
Rejestracja: 2016-11-12, 06:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Jawa Typ20
Mińsk BLR
Romet Minsk
Yamaha RS100
Lokalizacja: Cyprzanów
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: marek216 » 2017-03-05, 22:20

Skuterów zatrzęsienie i każdy na innych tajlach, chcesz trzymać magazyn pod każdy taki piździk w jakiejś mieścinie?
Ktoś mi powie dlaczego skupiacie się na handlu, czy tak ciężko zrozumieć, że w dobie sklepów WWW i różnorodności sprzętów w małych miejscowościach sklepy specjalistyczne nie mają prawa bytu.
WSK M06B3, Jawa50 Typ20, Mińsk125 BLR, Romet Mińsk, Yamaha RS100. HSUN 150ATV

patsien1
Posty: 142
Rejestracja: 2014-04-14, 09:27
GG: 0
Moje maszyny: wsk 130 ogar 200
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: patsien1 » 2017-03-05, 22:24

Chińskie skutery to jest dobra myśl. Ich zawodność nie zawodzi. Sam serwisuje je po szkole ( praca dorywcza ). Z racji że jest tego dużo warto by było już po ukończeniu technikum pomyśleć o tym na poważnie bo jest popyt.

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Adam_Ga
Posty: 1324
Rejestracja: 2011-10-16, 17:51
Moje maszyny: 125 & 175 & 350
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: Adam_Ga » 2017-03-05, 22:30

Mario jak chcesz otwierać w CSW/CCH to polecam branże internetową. Sklep z częściami? Ludzie ogarnijcie sie! Dupy by wam sie nie chciało ruszyć, takie sklepy by musiały byc co 5km, a i tak tej pierdółki by nie było. Sklepy tylko internetowe.

Jak nie mas fachu to roboty w metalu to sie nie zabieraj za to. Lepiej idź najpierw na naukę do warsztatu i niech ci ktoś za to zapłaci bo inaczej te 60k szybko sie skończy.
"Jak się dba to się i jedzie, jak się nie dba to się nie będzie jechało"

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 249
Rejestracja: 2016-11-12, 06:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Jawa Typ20
Mińsk BLR
Romet Minsk
Yamaha RS100
Lokalizacja: Cyprzanów
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: marek216 » 2017-03-05, 22:46

patsien1 po szkole to sobie możesz serwisować. Weź przeczytaj moje wyliczenie i pomyśl czy działając legalnie, płacąc ZUS i podatki byłbyś w stanie z tego wyżyć.
Inna sprawa że przy obecnych kosztach pracy, prowadzenia DG legalne firmy nie są w stanie konkurować z takimi garażowcami.
Ty dostajesz 100 za robotę i masz 100, serwis dostaje 100 za robotę i ma 60 zł z czego jeszcze musi na zus nazbierać i koszty pokryć ( Tobie za prąd, garaż itd, płacą rodzice ). Czasem k....ca mnie bierze jak czytam takie pierdzielnie ludzi bez pojęcia o prowadzeniu DG. System zamiast uprościć prowadzenie firmy zaciska nam kaganiec fiskalny pozwalając na rozrost szarej strefy - jeszcze chwila i wszyscy tam wylądujemy a fachowca znajdziesz tylko z polecenia i po znajomości bo będzie konspiracja żeby system kar masowo nie zaczął nakładać za samo domniemanie dorabiania.
WSK M06B3, Jawa50 Typ20, Mińsk125 BLR, Romet Mińsk, Yamaha RS100. HSUN 150ATV

patsien1
Posty: 142
Rejestracja: 2014-04-14, 09:27
GG: 0
Moje maszyny: wsk 130 ogar 200
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Czego brakuje w waszym regionie - firmy

Post autor: patsien1 » 2017-03-05, 23:01

Napisałem przecież że jako praca dorywcza na czas szkoły. A gdyby ktoś pomyślał o tym na poważnie to na pewno miałby co robić i byłby w stanie się z tego utrzymać

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości