Stabilizator mignięć kierunkowskazów

Modyfikacje oraz poprawa sprawności motocykla. Forum NIE popiera modyfikacji motocykli na crossy itp. Tematy będą usuwane bez uprzedzeń.
Odpowiedz
Awatar użytkownika
ŻbiKu
Posty: 1624
Rejestracja: 2007-01-02, 22:10
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 KOBUZ CUSTOM 82`,
YAMAHA YZF 1000R THUNDERACE
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Stabilizator mignięć kierunkowskazów

Post autor: ŻbiKu » 2007-08-24, 23:31

Dzisiaj skorzystałem z patentu jaki proponuje Fenix do ustabilizowania mignięć kierunków na swojej stronie.
http://wsk-fenix.republika.pl/wsk.stabilizator.html
Połączyłem ze sobą 3stabilizatorki 6V.
Całość zalałem Distalem-klejem epoksydowym (coś jak poxipol), w surowej postaci stabilizatorki mogą bardzo łatwo ulec uszkodzeniu. Jutro zaleję jeszcze jedną i ostatnią warstwę.

Moje pytanie brzmi, gdzie to najlepiej podłączyć, żeby było bez pudła?
Mi się wydaje że między cęwką zapłonową a + przerywacza?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
lukiszka
Posty: 131
Rejestracja: 2007-01-03, 00:13
GG: 0
Lokalizacja: Gdańsk/Niestępowo
Kontaktowanie:

Post autor: lukiszka » 2007-08-25, 16:44

Widzę że chcesz mieć coś więcej niż wsk, to chyba powstaje "super wska". No ale do tematu, według mnie powinieneś przeciąć ten zielony kabel idący na przełącznik kierunkowskazów i tam wpiąć ten stabilizator, tak jak Fenix to opisuje. Sam jeszcze się nie zastanawiałem czy to ma prawo działać ale sądzę, że nasz wódz nie "dałby ciała" w tej kwestii . To chyba odpowiednie podłączenie tego stabilizatora, pozdro i napisz jak Ci to działa może sobie coś takiego zafunduje...
Garaż: wsk 175 Kobuz

Awatar użytkownika
ŻbiKu
Posty: 1624
Rejestracja: 2007-01-02, 22:10
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 KOBUZ CUSTOM 82`,
YAMAHA YZF 1000R THUNDERACE
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: ŻbiKu » 2007-08-25, 17:56

Dzięki Lukiszka, właśnie na taka odpowiedz czekałem :) Wychodzę z załozenia ze nasze poczciwe WSKi trzeba usprawniać, ja swoim łobuzem jeżdżę na co dzień.

Cały koszt urządzenia to nawet nie 7zł, stabilizatorki 3x 1,20zł, radiator 2,70zł, pastę termoprzewodzącą na bazie srebra miałem od kompa, silikonowa nie jest potrzebna skoro i tak są przykręcone :)

Jeszcze jedno pytanko, mianowicie, dlaczego akurat 3 stabilizatorki?? Ich liczba konkretnie jest od czegoś uzależniona?

W poniedziałek dam znać czy działa, bo nawet przerywacza dzisiaj do kierunków nie mam ;)

andi
Posty: 376
Rejestracja: 2007-01-22, 14:03
GG: 0
Lokalizacja: Wołczyn
Kontaktowanie:

Post autor: andi » 2007-08-25, 18:23

Ten wynalazek powinien działać , mam jednak poważne obawy czy trzy stabilizatorki Lm 7805 wytrzymają obciążenie około 7 Amperów , bo takie będzie mniej więcej obciążenie na dwóch żarówkach 21 watt 6Volt .
I znów kłania się przerobienie instalacji na 12Volt, można by wtedy zastosować stabilizatory LM 7812 a ich obciążenie spadłoby do około 3,5 Ampera co jest na granicy wytrzymałości trzech połączonych stabilizatorów (jeden wytrzymuje około 1A) .
Fenix w swoim kobuzie ma kierunkowskazy zrobione na diodach, więc jego ten problem nie dotyczy, natomiast Ty Żbiku chciałeś to podłączyć do zwykłych żarówek jeżeli się nie mylę!
Widzę Żbiku że pokochałeś ten motor, więc posłuchaj mojej rady pierwsze co trzeba przerobić to instalacja na 12V, a reszta już pójdzie gładko .

Awatar użytkownika
lukiszka
Posty: 131
Rejestracja: 2007-01-03, 00:13
GG: 0
Lokalizacja: Gdańsk/Niestępowo
Kontaktowanie:

Post autor: lukiszka » 2007-08-25, 19:21

wszystko ładnie pięknie ale czemu by nie spróbować...?
po drugie przerywacz jest 6V na 1A i 41W więc...
wiadomo coś tu nie pasi z prawa ohma ale wszysktko zależy jaki Żbiku wsadzi przrywacz bo jeśli kupi dziś dostępny w sklepach 21W to dzieląc przez 6V wychodzi właśnie 3z hakiem Amperów pozdro i czekamy na dalsze wyniki z montażu stabilizatora.
Ps kupuj żarówki odpowiadające połowie wartości przerywacza np masz przerywacz 21W to dajesz
żarówki 10W.
Garaż: wsk 175 Kobuz

andi
Posty: 376
Rejestracja: 2007-01-22, 14:03
GG: 0
Lokalizacja: Wołczyn
Kontaktowanie:

Post autor: andi » 2007-08-25, 19:34

Lukiszka ten pomysł z żarówkami nie przejdzie, w kierunkach muszą być żarówki 21Watów tego wymagają przepisy, poza tym słabsze żarówki spowodują za szybkie mruganie przerywacza więc ? znów przepisy .
Ale niech próbuje jestem ciekaw czy to zadziała .

kd
Posty: 23
Rejestracja: 2007-02-10, 22:37
GG: 0
Lokalizacja: Wieliczka
Kontaktowanie:

Post autor: kd » 2007-08-25, 19:40

Jeśli podłączysz trzy stabilizatory równolegle, to niestety prąd na wyjściu osiągnie max 4,5A ( zależy od typu stabilizatorów) bo mają one wbudowane ograniczenie prądowe na poziomie 1- 1,5A. Żeby uzyskać na wyjściu stałe napięcie i i prąd potrzebny dla dwóch żarówek kierunkowskazów (ok. 7Adla instalacji 6V) trzeba zastosować pojedynczy stabilizator z dołączonym do niego odpowiednio tranzystorem mocy. Inna sprawa, że taki stabilizator napięcia i tak nie będzie działał poprawnie, jeśli chcesz uzyskać na wyjściu 6V, to na wejściu te stabilizatory wymagają napięcia wyższego o ok 1,5-2 V, czyli 7,5-8V w instalacji motocykla. Jeśli chcesz mieć stałą częstotliwość mignięć, to najlepiej zrobić przerywacz elektroniczny, w którym częstotliwość migania nie zależy od napięcia zasilania i obciążenia.

Awatar użytkownika
ŻbiKu
Posty: 1624
Rejestracja: 2007-01-02, 22:10
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 KOBUZ CUSTOM 82`,
YAMAHA YZF 1000R THUNDERACE
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: ŻbiKu » 2007-08-25, 22:28

Czyli rozwiazania sa 3 :):

1. Zrobić instalke na 12V, co jak na razie nie wchodzi w grę, ponieważ z tydzień temu kupiłem moduł zapłonowy na 6V.
2. Kupić i założyć żarówki diodowe na 6V 21W, takie jak ma Fenix. Wiecie, czy Fenix ma instalke 12V czy 6V?
3.Zamiast 3 takich stabilizatorków, kupić ich 7-8 i połączyć w ten sam sposób.

kd
Posty: 23
Rejestracja: 2007-02-10, 22:37
GG: 0
Lokalizacja: Wieliczka
Kontaktowanie:

Post autor: kd » 2007-08-26, 09:26

Zastosowanie 6 stabilizatorów to chyba przesada, tym bardziej że i tak nie będą dobrze stabilizować, bo będzie za małe napięcie wejściowe (musi być co najmniej 7,5 V) , a migacze są zasilane z akumulatora który ma nieco ponad 6V gdy jest naładowany.
A Fenix to chyba stosował te 3 stabilizatory w instalacji 12 V , bo wtedy one dadzą ok 4,5 A co wystarczy do zasilenia dwóch żarówek 12V/21W.aczy
Na twoim miejscu dałbym sobie spokój z tymi przeróbkami migaczy, bo roboty sporo, a efekt niewielki. Natomiast dobrym patentem jest podłączenie do układu migaczy sygnalizatora akustycznego, żeby nie zapominać ich wyłączyć, bo w wuesce nie przewidziano żadnej kontrolki i zdarzało mi się ich nie wyłączać.

andi
Posty: 376
Rejestracja: 2007-01-22, 14:03
GG: 0
Lokalizacja: Wołczyn
Kontaktowanie:

Post autor: andi » 2007-08-26, 20:20

Gdybyście mieli 12 Voltowe instalacje problem by was nie dotyczył, można zastosować gotowy przerywacz od kierunkowskazów, elektroniczny ze stabilizacją, mam takich w garażu kilka.
Są one dzisiaj w instalacji każdego samochodu , niekoniecznie najnowszej generacji np. VW Golf 1 .
Ale może dobrze jest zbudować coś samemu .

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość