porada

Tematy nie pasujące do pozostalych dzialów
Odpowiedz
werzaba

porada

Post autor: werzaba » 2007-09-05, 14:42

witam was wszystkich serdecznie
jestem tu zupełnie świezy i niestety totalny laik, ale .....
mam mocne postanowienie zakupu wski, mimo że nigdy nawet nie siedziałem na silnikowym pojeździe 2 kołowym. Dotychczas miałem tylko samochody. I tu moje pytanie i prośba. Poradzcie nowicjuszowi jaką literaturę najlepiej kupić na początek, gdzie znaleść (może wy mi napiszecie) jakieś porady odnośnie odpalenia, jazdy, eksploatacji, paliwa i czegokolwiek do wski. Napiszczcie mi równiez ile można dać za wskę w średnio dobrym stanie (taką na chodzie), ile za taką na części, ile za taką z papierami lub bez zeby nie przepłacić i nie zrobić z siebie barana.
Wiem że wszystko to brzmi może trochę głupio no ale każdy musi kiedyś zacząć a że mieszkam w centrum Gdańska nie mam dostępu do nikogo kto ma lub miał kontakt z takimi motorkami
Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc
Tomekl

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Wojtek » 2007-09-05, 15:28

To właśnie brzmi bardzo mądrze. Świetne podejście żeby zacząć od literatury! Podstawa to książka 'Jeżdżę motocyklem WSK' Henryka Załęskiego. Można kupić używane na allegro. Jeśli chcesz nową to w księgarniach dostaniesz "Motocykle WSK" która na dobrą sprawę różni się nie wiele. Autor jest ten sam.
Z tych książek nauczysz się podstaw obsługi Wueski. Znajdziesz odpowiedzi na pytanie które sam zadałeś oraz wiele innych.
Druga książka to "Naprawa motocykli WSK" poruszająca zagadnienia usterek i ich usuwania. Moim zdaniem z tymi dwiema książkami można już 'ruszać w świat'.
Jako trzecią polecam "Tajniki silników dwusuwowych" lub nowsze wydanie "Silniki dwusuwowe pojazdów" Tadeusza Rychtera. Książka nie dotyczy konkretnie WSK jednak traktuje o rozwiązaniach jakie w tych motocyklach znajdziemy. Po prostu niektórych zagadnień nie przeskoczysz dopóki nie zrozumiesz jak to działa. Np moim zdaniem dział o silnikach 125 na naszym forum był by uboższy o połowę jakby chłopaki przeczytali ww. książkę. Dla mnie była i jest kopalnią wiedzy. Bardzo ciekawa --> bardzo polecam.

Co do cen: znaleźć motocykl zarejestrowany w dobrym stanie taniej niż 500pln zrobiło się ostatnio dosyć dużym wyzwaniem. Egzemplarz który nie będzie wymagał ciągłego grzebania będzie kosztował około 800pln i w górę zależnie od stanu i modelu.
Dawcę części możesz kupić za stówę jednak nie spodziewałbym się wtedy części takich jak klamki, kierunkowskazy i inne wartościowe szczegóły.
Motocykl w dobrym stanie ale bez papierów w moim odczuciu nie jest wart więcej niż 300pln. Czasy się już trochę zmieniły i WSK kupują ludzie świadomi a nie village-riderzy. Po prostu Wueską bez rejestracji nie możesz legalnie jeździć czyli odbierasz sobie połowę przyjemności.

Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 106
Rejestracja: 2007-01-02, 21:45
Moje maszyny: Nie ma
Kontaktowanie:

Post autor: Dawid » 2007-09-05, 16:10

Wojtek pisze:Podstawa to książka 'Jeżdżę motocyklem WSK' Henryka Załęskiego. Można kupić używane na allegro. Jeśli chcesz nową to w księgarniach dostaniesz "Motocykle WSK" która na dobrą sprawę różni się nie wiele. Autor jest ten sam.
OOO!!! to ona jest w księgarniach??? pierwszy raz słyszę. Jak dostanę wypłatę z orkiestry ( :mrgreen: ) to pojadę do miasta i się przejdę po księgarniach (ale nie wiem czy ta książka będzie, Leżajsk to niezbyt duże miasto :P może będzie). Ile taka z księgarni może kosztować? a książkę "Naprawa motocykli WSK" można kupić tylko na alledrogo?

Awatar użytkownika
Alien
Posty: 1981
Rejestracja: 2007-03-13, 00:06
GG: 0
Moje maszyny: M21W2 '72, Romet Komar typ 100, Kobuz '82
Lokalizacja: Słomniki/Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: Alien » 2007-09-05, 16:18

http://www.wkl.com.pl

Tutaj mozna ja kupić przez internet:) Ja dwa dni temu byłem w Głównej Księgarni Technicznej w Krk i facet mi powiedział ze jeszcze rok temu mieli w sprzedaży Karting Rychtera..teraz nie ma tego nigdzie :-/ szkoda ze wczesniej tam nie zaglądnąłem.

Awatar użytkownika
lukiszka
Posty: 131
Rejestracja: 2007-01-03, 00:13
GG: 0
Lokalizacja: Gdańsk/Niestępowo
Kontaktowanie:

Post autor: lukiszka » 2007-09-05, 16:45

Ooo witam kolejnego pomorzanina, masz racje ciężko o ludzi w mieście którzy zajmowali by się oldtimerami aczkolwiek widziałem nie raz wsk 125 w centrum Gdańska, no i kilka innych weteranów polskich jak również zagranicznych.
U nas znaczy na pomorzu ciężko o zakup np wsk można to sprawdzić na allegro wybierając woj pomorskie. Polecam jednak czasem tam zajrzeć. Ja w sumie miałem także problem z zbieraniem części do Kobuza ale po dokładnym zapoznaniu asortymentu okolicznych garaży dowiedziałem się, że nie trzeba daleko szukać, wystarczy popytać. Niektórzy nawet nie wiedzą, że mają jeszcze w piwnicach takie zabytki, przykładem jest mój Kobuz 20lat w garażu nie ruszany.
Ceny nie są tak wygórowane jeśli chodzi o polskie produkcje chociaż to sprawa indywidualna i tyczy się zasobu portfela.
Polecam też poszukać nie co w googlach, a i najważniejsze: http://wsk-fenix.republika.pl/
Jeszcze jedna bardzo cenna wskazówka najwięcej zabytków zachowało się w małych miejscowościach( czyt. wsiach) więc jeśli masz rodzinę w takich miejscach to koniecznie się zorientuj co i jak.
Garaż: wsk 175 Kobuz

werzaba

Post autor: werzaba » 2007-09-06, 06:56

wielkie dzięki
książki mam już namierzone
Rozpocząłem też poszukiwania wski, nie tylko przez allegro ale również w sposób jaki polecił mi Lukiszka czyli rozpuściłem wici poszukiwań na "wioskach) u znajomych, może coś z tego będzie.
Na razie spokojnie poczekam. Oby się udało ;-)

ŻyLuŚ_WSK
Posty: 115
Rejestracja: 2008-04-03, 21:01
GG: 0
Lokalizacja: Suwałki

Re: porada

Post autor: ŻyLuŚ_WSK » 2008-04-28, 16:05

warto jest na allegro szukać ja swoją wske 125 miesiąc temu znalazłem na allegro a sie wydawało że już nici z tego. Uporczywie przeglądałem allegro codziennie :D
Wsk 125 M06 B3 81 roku

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości