Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Tematy nie pasujące do pozostalych dzialów
Odpowiedz
Usunięty

Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Usunięty » 2017-01-17, 23:19

Witam :)

Szukałem odpowiedzi w Internecie, lecz jej nie znalazłem. W konsoli w WSK Perkoz widziałem diodkę i literkę N. Domyślam się, że jest to lampka informująca o załączeniu biegu neutralnego. Mam pytanie, czy ona działała? Jeśli tak, to w jaki sposób umieszczony był czujnik biegu neutralnego w silniku?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;-)

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1298
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: czankete » 2017-01-18, 09:31

Bresio95 pisze:Witam :)Szukałem odpowiedzi w Internecie, lecz jej nie znalazłem. W konsoli w WSK Perkoz widziałem diodkę i literkę N. Domyślam się, że jest to lampka informująca o załączeniu biegu neutralnego. Mam pytanie, czy ona działała? Jeśli tak, to w jaki sposób umieszczony był czujnik biegu neutralnego w silniku? Z góry dziękuję za odpowiedzi ;-)
...podeślij zdjęcie - widziałeś raczej jakąś "samoróbkę", ponieważ oryginalna konsola perkoza / orlika nie miała ani kontrolki oznaczonej N ani tym bardziej diod led tylko zwykłe żarówki ;-)

Awatar użytkownika
daroohd
Posty: 2305
Rejestracja: 2013-06-03, 18:58
GG: 0
Moje maszyny: Wsk Lelek.
Lokalizacja: Skała

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: daroohd » 2017-01-18, 16:19

Konsola fot z netu
Obrazek

Awatar użytkownika
Garry1
Posty: 395
Rejestracja: 2011-12-27, 15:54
GG: 7047182
Moje maszyny: Wsk 125
Ogar 200
Komar mr230
Honda mb8
dt 80 mx
sr2
Lokalizacja: Konin/Poznań
Kontaktowanie:

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Garry1 » 2017-01-23, 14:22

Orlik miał kontrolkę luzu.
-spawaki
-króćce/membrany
-toczenie, spawanie ALUMINIUM
http://www.bikepics.com/members/garry1/

Awatar użytkownika
daroohd
Posty: 2305
Rejestracja: 2013-06-03, 18:58
GG: 0
Moje maszyny: Wsk Lelek.
Lokalizacja: Skała

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: daroohd » 2017-01-23, 15:37

Tyle ze Orlik miał całkiem inny silnik ciekawe jak było rozwiązane tutaj albo kontrolka była od czegoś innego.

Awatar użytkownika
Skinder
Posty: 2220
Rejestracja: 2007-03-22, 15:49
Moje maszyny: Perkoz 0001
Lokalizacja: Lubicz
Kontaktowanie:

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Skinder » 2017-01-23, 16:05

Jak dobrze poszukacie to znajdziecie temat o wyświetlaczu biegów we wiatrze. Bodajże w dziale modyfikacje jak dobrze pamiętam.

Usunięty

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Usunięty » 2017-01-23, 16:59

@Skinder dziękuje za podpowiedź ;) Zabieram się za szukanie :)

@czankete, tak pomyliłem się z tą literką N, na konsoli jest cyfra "0" :) I tak, to nie jest dioda :D

Pelikan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-02-23, 15:33
GG: 0
Moje maszyny: Simson S53
MZ 125rt '05
WSK 175 '74,'76,'84,'85
WSK 125'81
Lokalizacja: mińsk mazowiecki
Kontaktowanie:

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Pelikan » 2017-01-23, 20:10

Aczkolwiek gadałem przez tel. z gościem co ma Fellow(podobno)i zarzekał się że ma ona taką kontrolkę(na konsoli metalowej między"zegarami") i że jak robił w niej silnik to podobno widział tam(na wybieraku biegów)jakiś ala czujnik czy raczej zwykłą blaszkę z kablem....

Usunięty

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Usunięty » 2017-01-23, 22:53

Hmm, dużo kombinowania by było. Myślałem nad "patentem" zrobienia trzech blaszek pomiędzy dźwignią zmiany biegów, a karterem. W schowku byłby zamontowany mikrokontroler który po włączeniu zapłonu ustawiałby na wyświetlaczu bieg "0". W momencie gdy blaszka w dźwigni zmiany biegów dotknęłaby blaszki dolnej od strony karteru, to wyświetlacz "odejmuje" bieg, w przypadku dotknięcia górnej blaszki, wyświetlacz dodaje bieg. To rozwiązanie najmniej by ingerowało w silnik, o ile można by to tak nazwać. Na wiosnę lub w wakacje postaram się zrealizować swój pomysł :)

Awatar użytkownika
mariusz30003
Posty: 167
Rejestracja: 2010-01-10, 21:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06 B5 4T
WSK M06-B1
Dezamet Typ 756,2 Stella
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: mariusz30003 » 2017-01-24, 23:15

Ale jak te blaszki by wyglądały, zaburzyły by harmonię linii tego silnika.
W Simku była to odizolowana blaszka, w innych motocyklach jest też to blaszka albo jakaś krańcówka załączana przez elementy wybieraka biegów.
Mikro kontroler... może jeszcze komputer pokładowy z Sojuza. We WSK nie ma gdzie dobrze narzędzi upchnąć a ty jeszcze elektronikę chcesz pakować.

Usunięty

Re: Czujnik biegu neutralnego WSK Perkoz

Post autor: Usunięty » 2017-01-25, 00:04

Posiadam Rometa Mińska z silnikiem WSK 175, także miejsca mam jeszcze sporo w tych schowkach :) W oryginalnym silniku Mińska jest czujnik biegu jałowego i istnieje odpowiednia kontrolka obok stacyjki informująca o zapięciu luzu.
Chciałem zastosować płytkę Arduino, ponieważ łatwo się na nią programuje, a zasilanie mogło by być z powerbanka umieszczonego wraz z płytką w schowku lub po prostu z akumulatora.
Myślałem nad ogólną koncepcją tego projektu i najlepszym rozwiązaniem byłby właśnie wskaźnik aktualnie zapiętego biegu, ponieważ, wskaźnik biegu neutralnego jest zbyt trudny do zrealizowania mając do dyspozycji tylko dźwignię zmiany biegów. Muszę jeszcze obadać czy w konkretnie moim silniku dźwignia zmiany biegów wraca na swoje położenie po zapięciu biegu oraz zobaczyć jak wskakują u mnie biegi, czy np. są te dwa luzy, itd.. Na razie ten temat musi sobie przezimować do wiosny, bo wtedy mam czas na kombinowanie przy motocyklu :)

PS. I uprzedzam :) Nie mam ochoty rozbierać tego silnika i kombinować z blaszkami przy wybieraku. Rozwiązanie z Arduino mniej ingeruje w silnik i zawsze można się go pozbyć. Kable miały być zaraz przy kopniaku w kolorze srebrnym, aby nie były jakoś bardzo widoczne ;)

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości