Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Tematy nie pasujące do pozostalych dzialów
Odpowiedz
Awatar użytkownika
Grinch
Posty: 210
Rejestracja: 2015-12-03, 00:26
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06 B3
WSK M06 B1
WSK M21W2 KOBUZ
Lokalizacja: PL
Kontaktowanie:

Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: Grinch » 2023-11-15, 08:46

Część :-) sprawa tyczy się przeglądu technicznego motocykla WSK 125 M06 B1 z 1968 roku :-)

Motocykl został przeze mnie kupiony i odrestaurowany zgodnie ze sztuką, ma aktualne ubezpieczenie oraz przegląd techniczny.
Mam pewność 100%, że wyszedł w takiej konfiguracji w jakiej jest teraz aktualnie zresztą z fabryki. Kupiony od pierwszego właściciela kilka dobrych lat wstecz jak jeszcze zajmowałem się galwanotechniką.

Ostatnio na przeglądzie technicznym, diagnosta stwierdził (w tym momencie nie neguje jego tezy), iż następnym razem motocykl nie przejdzie przeglądu ponieważ nie posiada żadnego lusterka wstecznego. Akurat w tym przypadku głównym tematem było dla niego lusterko wsteczne lewe.

Czy mimo, iż motocykl wyjechał bez takich elementów z fabryki muszę dołożyć lusterko aby mieć przysłowiowy "święty spokój" na następnym badaniu technicznym ? Jeżeli tak, to proszę wskażcie mi jakąś podstawę prawną oraz przykładowe lusterka do ww. motocykla oczywiście oryginalne.

Z góry dziękuje za pomoc ;)
Ostatnio zmieniony 2023-11-15, 16:23 przez Grinch, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Posty: 2045
Rejestracja: 2011-09-25, 20:51
GG: 0
Moje maszyny: M06B3
KoBuz
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: jjaworskyy » 2023-11-15, 10:22

Grinch pisze:
2023-11-15, 08:46
Część :-) sprawa tyczy się przeglądu technicznego motocykla WSK 125 M06 B1 z 1968 roku :-)

Motocykl został przeze mnie kupiony i odrestaurowany zgodnie ze sztuką, ma aktualne ubezpieczenie oraz przegląd techniczny.
Mam pewność 100%, że wyszedł w takiej konfiguracji w jakiej jest teraz aktualnie zresztą z fabryki. Kupiony od pierwszego właściciela kilka dobrych lat wstecz jak jeszcze zajmowałem się galwanotechniką.

Ostatnio na przeglądzie technicznym, diagnosta stwierdził (w tym momencie nie neguje jego tezy), iż następnym razem motocykl nie przejdzie przeglądu ponieważ nie posiada żadnego lusterka wstecznego. Akurat w tym przypadku głównym tematem było dla niego lusterko wsteczne lewe.

Czy mimo, iż motocykl wyjechał bez takich elementów z fabryki muszę dołożyć lusterko aby mieć przysłowiowy "święty spokój" na następnych badaniu technicznym ? Jeżeli tak, to proszę wskażcie mi jakąś podstawę prawną oraz przykładowe oryginalne lusterka do ww. motocykla oczywiście oryginalne.

Z góry dziękuje za pomoc ;)
Jeśli dobrze pamiętam to jest obowiązek posiadania jednego lusterka lewego... Mogę się mylić, ale takie rzeczy jak lusterko czy np bagażnik nie było częścią oryginalną z którą motocykl opuszczał fabrykę... Z oryginalnych lusterek z epoki szukaj lusterka z Gniezna lub Galmot :)

Awatar użytkownika
MajkelCIN
Posty: 455
Rejestracja: 2013-06-27, 10:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 59' XJr 1300 01'
Gnom 5.?
Lokalizacja: Cinowo
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: MajkelCIN » 2023-11-15, 13:45

Jak mnie skleroza nie myli, to kiedyś było coś takiego, że gdy motocykl rozwija do 100km/h ma być jedno lusterko- lewe, powyżej dwa- lewe i prawe.

adamsky771
Posty: 84
Rejestracja: 2016-02-26, 00:53
GG: 0
Moje maszyny: M06B3 - 79
Lokalizacja: Sowina
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: adamsky771 » 2023-11-15, 15:22

Dla każdego pojazdu wymagane jest wyposażenie z dnia pierwszej rejestracji. Tyle prawo, a na zdrowy rozum warto przecież lewe lusterko posiadać - dla swojego i innych bezpieczeństwa.


halcik
Posty: 2232
Rejestracja: 2015-11-30, 09:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOS 85 i inne
MZ ES 250/2 i inne
WFM OSA M52 i M50
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: halcik » 2023-11-15, 21:18

adamsky771 pisze:
2023-11-15, 15:22
Dla każdego pojazdu wymagane jest wyposażenie z dnia pierwszej rejestracji. Tyle prawo, a na zdrowy rozum warto przecież lewe lusterko posiadać - dla swojego i innych bezpieczeństwa.
Zgadzam się tylko z tą opinią. Jak będę jeździł starym samochodem który zamiast żarówek ma wkładki karbidowe to też nie przejdzie przeglądu? A jeśli mowa o bezpieczeństwie to o zgrozo, dlaczego nie wymagają w wsk ABS? A już mniej śmiesznie, dlaczego nie wymagają czujnika przedniego hamulca? Idąc myślami diagnosty (może) czujnik hamulca przód też dość łatwo dołożyć.
Nie chce mi się szukać przepisu, ale brzmi on jak powyżej napisano "Dla każdego pojazdu wymagane jest wyposażenie z dnia pierwszej rejestracji".

Awatar użytkownika
mareckii91
Posty: 144
Rejestracja: 2011-05-04, 09:48
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06-z2
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: mareckii91 » 2023-11-16, 07:52

Też się nad tym zastanawiałem już kiedyś i z tego co wiem to jest tak jak piszecie, że jeśli coś wyprodukowano bez lusterka to na przeglądzie nie jest ono wymagane - jednak wiadomo jak to jest z diagnostami, interpretują jak wydziały komunikacji, każdy po swojemu ;) ja w przyszłym tygodniu jadę na pierwszy przegląd ale lusterko zabiorę ze sobą jakby się miał ktoś doczepić.

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Posty: 2045
Rejestracja: 2011-09-25, 20:51
GG: 0
Moje maszyny: M06B3
KoBuz
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: jjaworskyy » 2023-11-16, 09:05

Przecież montaż i demontaż lusterka na przegląd to jest chwila Panowie... Więcej czasu poświęcicie na kłótnie z diagnostą niż na sam montaż

Awatar użytkownika
Grinch
Posty: 210
Rejestracja: 2015-12-03, 00:26
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06 B3
WSK M06 B1
WSK M21W2 KOBUZ
Lokalizacja: PL
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: Grinch » 2023-11-16, 10:17

każdy z was ma po części rację i żadnej z niej nie neguje, żeby była jasność ;-)
diagnosta powołał się na tzw "poradnik diagnosty", gdzie właśnie była wzmianka dotycząca prędkości do 100 km/h
nie robiłem i nie zamierzam robić problemów ponieważ nie oto chodzi :-)
czy montaż lusterka to tak dużo, otóż powiem, że nie i jeśli będzie taka konieczność to tak zrobię i przegląd będzie przebiegał bezproblemowo.

chodziło mi raczej o sztywne informację oraz kwestię prawne tak dla swojej wiedzy :D
zawsze lepiej wiedzieć troszkę więcej, bo jak mówi przysłowie "nieznajomość prawa szkodzi" :cool:

Awatar użytkownika
mareckii91
Posty: 144
Rejestracja: 2011-05-04, 09:48
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06-z2
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:

Re: Przegląd techniczny a alement nadwozia.

Post autor: mareckii91 » 2023-11-22, 20:22

Hej, wracając jeszcze do tematu to ja już jestem po przeglądzie. Tak jak pisałem, lusterko wrzuciłem do auta ale nie musiałem nawet wyciągać, przegląd bez problemu zrobiony - ludzie przebywający na warsztacie byli mocno zdziwieni, że wueska może posiadać sprawna instalację elektryczną z akumulatorem więc reszta już była nieistotna :D

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości