Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia jej?

Odpowiedz
jarecki89
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-05, 11:13
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 M21W2 "76, Junak M10 "62
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia jej?

Post autor: jarecki89 » 2012-01-05, 16:16

Oddalem stare lagi do chromu technicznego i teraz mam wymiar rowne 31 mm (taki sam jak nowych lag - wiem, mierzylem, mam cale nowe zawieszenie) i teraz jest problem bo nie moge ich zamontowac w dolna polke, otwor w polce ma jakies 30 mm i ze 2 setki, i ni cholery nie chce wejsc, mimo ze wbijalem taka fajna rozszerzajaca sie lyzke w szczeline obok sruby aby rozszerzyc otwor i ani przy demontarzu ani przy montarzu lag nie daje to dobrego efektu - cholernie malo elastyczny jest ten material. Teraz mam plan aby pojsc z dolna polka to tokarza aby ten ladnie rozszerzyl otwor lagi o pare setek do 31 mm, tylko czy pozniej sruba scisne ta polke i gwint na niej nie pusci (tam jest oryginalnie bodajze sruba M8x45x1.25) ktos kiedys pisal na forum ze aby wyjac lagi trzeba znac podstawy fizyki i pieknie wychodzi, tylko szkoda ze nie napisal o jakie podstawy mu chodzi. Teraz to trzeba zastosowac zasade: "Jak sie popiesci to sie zmiesci" :-) W waszych wueskach tez wystepuja takie cyrki z dolna polka? Mozna bylo chromowac gorna czesc lag na 30,5 albo i na 30 mm i bylo by szybciej troche teraz.

kamil_Ziomek
Posty: 140
Rejestracja: 2008-07-21, 19:48
Lokalizacja: Żyraków
Kontaktowanie:

Re: Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia j

Post autor: kamil_Ziomek » 2012-01-10, 19:44

Kolego materiały są rozszerzalne pod wpływem temperatury. Podgrzej półkę w piekarniku (ustaw minimum)(max 100 st) a lagę schłodź np sprężone powietrze w sprayu. Wejdzie ładnie.


//Kapiii: http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... a%C5%BCacz
Dzięki za opere z automatycznym słownikiem :)

jarecki89
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-05, 11:13
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 M21W2 "76, Junak M10 "62
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia j

Post autor: jarecki89 » 2012-01-13, 01:05

Lagę schłodzic mogę, bo to krzywdy chromowi technicznemu nie zrobi, ale polka dolna jak i cala rama sa pomalowane proszkowo, wiec jest ryzyko uszkodzenia albo upieczenia lakieru, chociaż w lakierniach utwardza sie lakier w 200*C, ryzyk fizyk.

Awatar użytkownika
Alien
Posty: 1981
Rejestracja: 2007-03-13, 00:06
GG: 0
Moje maszyny: M21W2 '72, Romet Komar typ 100, Kobuz '82
Lokalizacja: Słomniki/Kraków
Kontaktowanie:

Re: Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia j

Post autor: Alien » 2012-01-13, 02:06

kamil_Ziomek pisze:Kolego materiały są rozszerzalne pod wpływem temperatury. Podgrzej półkę w piekarniku (ustaw minimum)(max 100 st) a lagę schłodź np sprężone powietrze w sprayu. Wejdzie ładnie.
Kolego, gdyby pólka była z alu to rozszerzalność cieplna mogłaby tu w jakiś sposób pomóc, ale w tym wypadku brzmi to co najmniej śmiesznie. Spray chłodzący? I do tego chcesz tym uzyskać 1mm na średnicy?

Dziwne że przez 40lat ludzie zakładali te lagi wbijając śrubokręt miedzy półki a teraz się nie da. Powodem jest zapewne to że nie zabezpieczyłeś otworów w półce przed lakierem proszkowym - a to wyjątkowo twarda i gruba suk*.

Usuń powłokę, daj jakieś smarowanie, wbij śrubokręt i pójdzie.

jarecki89
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-05, 11:13
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 M21W2 "76, Junak M10 "62
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia j

Post autor: jarecki89 » 2012-01-13, 13:39

Kolego alien, lakier proszkowy z otworow lag w dolnej polce zostal juz usuniety, srubokret jest wbity, ,bardzo niewiele sie rozszedl otwor, tylko chce teraz ja jak najbardziej delikatnie wbic coby jej nie uszkodzic, i niestety stawia opor, ale trzeba to jakos zrobic

kamil_Ziomek
Posty: 140
Rejestracja: 2008-07-21, 19:48
Lokalizacja: Żyraków
Kontaktowanie:

Re: Jak zamontowac nową lagę w dolną półkę bez uszkodzenia j

Post autor: kamil_Ziomek » 2012-01-14, 11:35

Kolego alien - ja mam u siebie półki aluminiowe i zapomniałem że większość ma stalowe.
Dzięki za opere z automatycznym słownikiem :)

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości