Problem z uciekającym prądem

Odpowiedz
Awatar użytkownika
KacPaz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-06, 14:01
GG: 5198783
Lokalizacja: Włocławek/Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z uciekającym prądem

Post autor: KacPaz » 2008-09-10, 16:57

Witam,
Mam problem (cóż za zaskoczenie) z akumulatorem-wpięty w instalację gubi prąd. Jak go podładowałem prostownikiem i wpiąłem, to zakładając bezpiecznik strzelały iskry. Światła i klakson działają, ale prąd szybko ucieka. Ponadto przy skręcie kierownicą w prawo tylne światło pozycyjne potrafi wyłączyć się na chwilę-przednie świeci cały czas.
Jeśli macie jakieś sugestie - jestem otwarty na nie:)
Pozdro

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: Wojtek » 2008-09-10, 17:35

Jeśli stacyjka była w pozycji 0 kiedy wpinałeś bezpiecznik to masz zwarcie w instalacji. Odrazu po wpięciu nie spalił się?

Co do przygasającego światła. Sprawdź czy wiązka przewodów koło główki ramy nie jest przetarta. Przy skręcie obciera ona o główkę i izolacja potrafi się wytrzeć. Sprawdź też czy konektor przewodu zasilającego to światło nie jest obluzowany na stacyjce.
Bynajmniej i przynajmniej to dwa słowa o kompletnie różnym znaczeniu. Nie używa się ich zamiennie!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
KacPaz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-06, 14:01
GG: 5198783
Lokalizacja: Włocławek/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: KacPaz » 2008-09-10, 19:46

Nawet przy wyjetym kluczyku lecą iskry z bezpiecznika, ale ten wygląda w porządku- przewodzi prąd, także spalony nie jest, drucik też nie jest w nim przerwany. Może to być jakieś przepięcie? Gdzie tego szukać?
Nie jest przytarta izolacja, ale coś podejrzewam, że będę musiał w weekend sprawdzić połączenia kabli- może przy ruchu kierownicą kable się naciągają i tracą styki, chociaz kabel idzie z prawej strony ramy, wiec logicznie rzecz biorąc wyciągają się przy wychyleniu kierownicy w lewo.

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: Wojtek » 2008-09-10, 20:05

Właśnie przy tym naciąganiu przeciera się izolacja. Tak było w moim przypadku. Jeśli iskrzy mimo wyjętego kluczyka to przebicia należy szukać gdzieś przed stacyjką.

Powiedz jeszcze jaki to motocykl a ja powiem ci gdzie szukać przebicia :) Ono może powodować to przygaszanie światła.
Bynajmniej i przynajmniej to dwa słowa o kompletnie różnym znaczeniu. Nie używa się ich zamiennie!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
KacPaz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-06, 14:01
GG: 5198783
Lokalizacja: Włocławek/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: KacPaz » 2008-09-10, 21:39

WSK M06B3 '81 (czyli rocznik ten sam co Twój avatar Wojtek:P)

Co by nie było że się nie odzywam- jutro z rana wyjeżdżam, wracam jakos w sobote- to tak w ramach usprawiedliwienia:)

Pozdro

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: Wojtek » 2008-09-14, 22:54

Nigdy nie miałem WSK 125 (poza jedną drucianą) toteż nie jestem specjalnie obeznany z jej instalacją. Patrząc na schemat mogę powiedzieć następujące rzeczy.
Wydaje mi się że stacyjka ma jakiś defekt. Jeżeli nie ma w niej kluczyka to pomiędzy masą a gniazdem bezpiecznika nie powinno być napięcia. Czy dobrze myślę że styk 46a i 52 nie mają stałego zwarcia? Być może mam gdzieś taką stacyjkę i sprawdzę to jutro ale prawie na pewno po wyjęciu kluczyka bezpiecznik i prostownika są 'odcięte'. Inaczej prąd uciekałby cały czas przez cewkę ładowania. Mówię oczywiście o sytuacji gdy silnik jest zgaszony.

Nawet jeśli stacyjka ma defekt i we wspomnianym miejscu jest napięcie to i tak prąd płynący przez cewkę ładowania nie powinien być aż tak duży aby występowało iskrzenie przy przerywaniu obwodu. Zwarcia poszukałbym na przewodzi nr. 4 (wg schematu z książki Motocykle WSK) gdzieś w okolicach cewki. Dla jasności jest to przewód od prostownika do cewki. Newralgicznym punktem jest styk na korpusie silnika. Przechodzi on przez ściankę i jest izolowany gumową tulejką.

Boje się że palnąłem jakąś głupotę ale na prawdę nie widziałem na oczy poprawnie zbudowanej instalacji w WSkK125. Wstępnie sprawdź miejsce gdzie kabel wchodzi 'do silnika'. Postaram się nie zapomnieć o tej stacyjce jutro.
Bynajmniej i przynajmniej to dwa słowa o kompletnie różnym znaczeniu. Nie używa się ich zamiennie!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
MarioM06
Posty: 108
Rejestracja: 2008-04-21, 22:09
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06B3 72 r.
Yamaha XTZ 660 Tenere
Lokalizacja: Pszczyna
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: MarioM06 » 2008-09-17, 13:27

W stacyjce styki 52, 54, 11-19 są zwarte na stałe, tzn. że między akumulatorem a prostownikiem selenowym ( jeśli taki masz ) jest cały czas połączenie nawet jak wyciągniesz kluczyk.
Ja bym szukał przyczyny w kablu z akumulatora do stacyjki (czy nie jest przetarty), prawdopodobne też jest, że prostownik ma przebicie i puszcza prąd do cewki ładowania.
Najlepiej odepnij od stacyjki kabel idący od aq do styku 54 i sprawdź czy prąd dalej ucieka, jak nie to prawie pewne, że prostownik do wymiany.
Babcia WSK na emeryturze.
(WueSKowa Turystyka :D)

Awatar użytkownika
KacPaz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-06, 14:01
GG: 5198783
Lokalizacja: Włocławek/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: KacPaz » 2008-09-19, 14:20

Sorry za ciszę, coś ostatnio doba mi sie kurczy :P

Kable przy karterach nie mają przebić, podkładki są w dobrym stanie, kable przetarty też nie wydaje się być.
MarioM06, odlaczyłem od stacyjki kabel do 54 (brazowy), ale iskrzyło dalej- dało to jedynie tyle, że światła przednie nie działały. A kabel od aq do stacyjki to wg. schematu złącze obok-zielony kabel, styk nr 46a - jak ten odlaczyłem, to bezpiecznik nie iskrzył.

Może to głupie, ale już sprawdzam co tylko sie da- czy jeśli kable idące do karterów byłyby podłączone inaczej, to zamiast ładować aq prądnica mogłaby wyciągac prąd? Kable są podlaczone tak - czerwony na dole, niebieski w środku a czarny na górze.

Dzięki

Awatar użytkownika
adasiek185
Posty: 282
Rejestracja: 2008-07-27, 15:52
GG: 0
Lokalizacja: Okolice Zgorzelca
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: adasiek185 » 2008-09-19, 14:51

Może wymień prostownik? Selen lubi mieć przebicie zwłaszcza po takim czasie
Wiele serc, jedno bicie, WSK ponad życie!

Awatar użytkownika
MarioM06
Posty: 108
Rejestracja: 2008-04-21, 22:09
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06B3 72 r.
Yamaha XTZ 660 Tenere
Lokalizacja: Pszczyna
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: MarioM06 » 2008-09-19, 20:55

Sorki, źle popatrzałem na schemat- 46a, jak odłączyłeś od niego i nie iskrzyło to przyczyna może być tylko od stacyjki do prostownika, dalej prąd z akumulatora już nie ma prawa się dostać. Spróbuj zamiast prostownika wpiąć jakąkolwiek diodę między kable idące do prostownika.
Babcia WSK na emeryturze.
(WueSKowa Turystyka :D)

Awatar użytkownika
KacPaz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-06, 14:01
GG: 5198783
Lokalizacja: Włocławek/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: KacPaz » 2008-09-19, 22:35

MarioM06 pisze: Spróbuj zamiast prostownika wpiąć jakąkolwiek diodę między kable idące do prostownika.
Sorry,ale trochę się zgubiłem - moze dlatego że moja "znajomość" elektryki raczej do górnolotnych nie należy- wiem że jestem namolny, ale... jeśli możnaby...łopatologicznie :/
Zwłaszcza że żadnej diody pod ręką nie mam, no i co to da, na co patrzeć, a jak ma być dobrze, a jak wyglądać będzie źle....i takie tam:)

Dzięki

Awatar użytkownika
MarioM06
Posty: 108
Rejestracja: 2008-04-21, 22:09
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06B3 72 r.
Yamaha XTZ 660 Tenere
Lokalizacja: Pszczyna
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: MarioM06 » 2008-09-19, 22:43

Ok, to jak nie masz diody to po prostu sprawdź czy po odpięciu kabla od prostownika lub od styku 52 nadal prąd ucieka?? Jeżeli nie to już tylko prostownik może być uszkodzony i nie ma innej opcji. A jeśli ucieka to stacyjka jest uszkodzona.
Babcia WSK na emeryturze.
(WueSKowa Turystyka :D)

Awatar użytkownika
KacPaz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-06, 14:01
GG: 5198783
Lokalizacja: Włocławek/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Problem z uciekającym prądem

Post autor: KacPaz » 2008-09-26, 18:53

Dalej ucieka, czyli z tego co mówisz to stacyjka. Zauważyłem że miedzy złączem 46a (od aq) a mostkiem lut sie przerwał-nalutowałem, ale dalej iskrzy.
No i na razie koniec naprawiania, bo na studia wyjezdżam, a wueska w domowym garażu zostaje -kolejne spotkanie przynajmniej za miesiąc...

Dzieki wszystkim za pomoc

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości