Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Odpowiedz
Awatar użytkownika
1angel
Posty: 1113
Rejestracja: 2007-01-19, 18:14
GG: 10200026
Moje maszyny: Kilka legend PRLu
Lokalizacja: WGR
Kontaktowanie:

Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 1angel » 2014-01-02, 17:41

Cześć ,
Mam pytanie odnośnie uchwytu stołowego do wiertarki , lub niskobudżetowej wiertarki stołowej , poszukuje czegoś niedrogiego ale wartego zakupu , a nie wyrzucenia pieniędzy w błoto . Ogólnie nie jest mi to niezbędne ale z drugiej strony warto coś takiego mieć .
Myślałem nad zakupem WS16 ale jak mam ją użyć dwa razy w roku to trochę szkoda mi zamrozić gotówkę dlatego przeglądając allegro zastanawiałem się nad taką opcją :
http://allegro.pl/dedra-statyw-stojak-w ... 58657.html
Ktoś testował ?
Lub czymś takim :
http://allegro.pl/wiertarka-stolowa-155 ... 37925.html
Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie :)
no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down

Awatar użytkownika
125 arek
Posty: 535
Rejestracja: 2007-06-12, 20:53
GG: 6055683
Moje maszyny: M 06 B1
Lokalizacja: marcinkowice
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 125 arek » 2014-01-02, 19:05

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jak dokładne prace wykonujesz bo wiadomo że do tego lepsza będzie gotowa wiertarka,z drugiej strony jeśli naprawdę niedużo wiercisz to moim zdaniem nie ma sensu wydawać też więcej kasy .
Sam posiadam w garażu taki uchwyt i użyłem go może z 2 razy do drobnych rzeczy w zupełności wystarczy.
Ekipa Południe®

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1300
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: czankete » 2014-01-02, 19:55

Jeżeli zależy Ci na precyzyjniejszym wierceniu to opcję z uchwytem odrzucił bym na starcie - szkoda nerwów przy obróbce. Wiertarka stołowa z drugiego linku jest jedną z najtańszych i niestety parametry jakie znajdujemy w instrukcji nie mają wiele wspólnego z tym co faktycznie sobą reprezentuje - zwłaszcza moc, która jest znacznie zawyżona. :lol:
Podobnie dokładność wiercenia ze względu na pasowanie elementów ruchomych jak i kolumny pozostawia wiele do życzenie - zwłaszcza jeżeli wiercisz wiertłem fi 8 i większymi materiale twardszym niż alu i tworzywa. Borykałem się z podobnym problemem i bardzo żałowałem wcześniejszego zakupu wiertarki stołowej z tego przedziału cenowego. Dodatkowo byle jaki sprzęt niszczy wiertła co przy zakupie choćby tytanowych ma znaczenie.
Kilka miesięcy temu zakupiłem Quantum B13 jak w tym linku:

http://allegro.pl/wiertarka-stolowa-kol ... 64317.html

Niestety jest sporo droższa od ofert, które bierzesz pod uwagę ale jej jakość bardzo mnie zaskoczyła. Nie ma jej co porównywać z jak to napisałeś "niskobudżetowym" i najtańszym sprzętem takich firm jak Dedra, Bass czy Eurotec. Jeżeli możesz sobie pozwolić na jej zakup to polecam ją z czystym sumieniem - za te pieniądze to na prawdę porządny sprzęt i daje przyjemność w pracy. Dodatkowo jest bardzo starannie wykonana. Ja przy zakupie dzięki uprzejmości sprzedawcy wynegocjowałem jeszcze w bonusie imadło. ;-)

Awatar użytkownika
1angel
Posty: 1113
Rejestracja: 2007-01-19, 18:14
GG: 10200026
Moje maszyny: Kilka legend PRLu
Lokalizacja: WGR
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 1angel » 2014-01-02, 22:06

Jak to w chińszczyźnie , parametry z ofery z reguły nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością , czyli opcja wiertarki za 250zł odpada bo szkoda pieniędzy na sprzęt który i tak się do niczego nie nadaje . Quantum które mi pokazałeś fajktycznie wygląda lepiej ale za 200zł więcej mógłbym mieć od znajomego WS 16 która z tego co się orientowałem cieszy się bardzo dobrą opinią .
Mam pytanie do Ciebie Arek odnośnie tego uchwytu bo widzę , że używasz go tyle co i ja mam zamiar , czyli od święta i bardziej w opcji sztuka dla sztuki :) Jak wygląda jego trwałość ? Bo mam dość dobrą wiertarkę normalną i montując ją w takim uchwycie myślę , że wierciło by się dobrze całkiem przyzwoicie ale patrząc po opisie aukcji , że to cudo waży 2,2kg to obawiam się żeby mocniej naciskając nie została mi połowa w rękach a połowa na stole .
no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down

Awatar użytkownika
AndrzejJ
Posty: 389
Rejestracja: 2013-05-19, 13:14
GG: 0
Moje maszyny: VF750 '83
ZX6R '97
Lokalizacja: Hrubieszów
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: AndrzejJ » 2014-01-03, 05:53

1angel, ja mam takie coś produkcji chyba celmy (a niemalże identyczne), wierciłem tym w alu całkiem sporo, daje spokojnie radę(od 2,5mm do 22 wiertłem do drewna), wierciłem też laminat szklano-epoksydowy wiertłami 1mm, tutaj jest dobrze, ale wiadomo, bicie wiertarki, a przede wszystkim straszny luz na boki takiego stojaka, chwila zagapienia i mam już dwa wiertła z 1, mimo wszystko w tych zastosowaniach dawał radę.
Przy wierceniu stali wiertłami np. 10mm lepiej nie zawracać sobie tym głowy, wierci się lekko i nie trzeba mocno dusić, ale jeśli chodzi o dokładność otworu, to jest to całkowita porażka, kolumna jest o wiele za cienka żeby wytrzymać taką siłę bez znacznego odkształcenia.
Podstawa i sam uchwyt w którym mocuje się wiertarkę są chyba z ALU, imadło to chyba jakiś szajsmetal, moje rozsadziło(przy końcu otworu chyba 12mm wiertło złapało mocniej, imadło rozsadziło na 2 części).
Jeśli ta dedra ma chromowaną kolumnę, to jeszcze ok, mój ma kolumnę z gołej stali, widać na niej sporo startego alu, trzeba oczyścić i przesmarować bo inaczej się zacina.

Awatar użytkownika
1angel
Posty: 1113
Rejestracja: 2007-01-19, 18:14
GG: 10200026
Moje maszyny: Kilka legend PRLu
Lokalizacja: WGR
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 1angel » 2014-01-03, 11:49

Czyli szału nie ma ale na domowy użytek wystarczy . Dzięki za podpowiedzi , przejade się w wolnej chwili do jakiegoś sklepu i zobacze osobiście jak to się prezentuje . Jak kupię dam znać co wybrałem . :papa:
no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1300
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: czankete » 2014-01-03, 12:27

1angel pisze:Quantum które mi pokazałeś fajktycznie wygląda lepiej ale za 200zł więcej mógłbym mieć od znajomego WS 16 która z tego co się orientowałem cieszy się bardzo dobrą opinią .
Zgadza się WS16 to już porządny sprzęt do dłubaniny i nie ukrywam, że była w kręgu moich poszukiwań. Jest przede wszystkim bardzo stabilna przy wierceniu grubego i twardego materiału (głębokie otwory przelotowe). Jednak zadecydowała cena - nie mogłem dorwać porządnej używki w cenie poniżej 1200zł - zużyte wrzeciona, prowadzenie (luzy), albo na drugim końcu Polski itd.. Dodatkowo pod uwagę brałem cenę i dostępność wierteł tytanowych bez stożka mors'a. W swojej obecnej quantum płytkie większe niż 13mm otwory obrabiam tytanowym wiertłem stożkowym max do 32mm (tworzywa). Realnie jednak ze względu na moc staram się nie przekraczać średnic 16-18mm.

Na marginesie cena o której wspominasz za WS16 - tu oczywiście rozumiem, że w nie budzącym zastrzeżeń stanie technicznym - jest na prawdę przystępna.

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: Savier » 2014-01-03, 16:20

Mam tą chińską stołówkę i jedyne do czego jej używam to polerowanie gratów. Do reszty słabo się nadaje.

Awatar użytkownika
125 arek
Posty: 535
Rejestracja: 2007-06-12, 20:53
GG: 6055683
Moje maszyny: M 06 B1
Lokalizacja: marcinkowice
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 125 arek » 2014-01-03, 23:50

Tak rzadko tego używam, trochę to ma słabe wykonanie, elementy są dość liche ale przy delikatnej obsłudze jakoś działa .
Ekipa Południe®

Awatar użytkownika
1angel
Posty: 1113
Rejestracja: 2007-01-19, 18:14
GG: 10200026
Moje maszyny: Kilka legend PRLu
Lokalizacja: WGR
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 1angel » 2014-01-04, 00:13

Savier pisze:Mam tą chińską stołówkę i jedyne do czego jej używam to polerowanie gratów. Do reszty słabo się nadaje.
tzn. uchwyt czy tą wiertarkę ?
no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: Savier » 2014-01-04, 01:23

Tego 'kolosa' sa 250zł :D

Awatar użytkownika
1angel
Posty: 1113
Rejestracja: 2007-01-19, 18:14
GG: 10200026
Moje maszyny: Kilka legend PRLu
Lokalizacja: WGR
Kontaktowanie:

Re: Wiertarka stołowa czy uchwyt do wiertarki ?

Post autor: 1angel » 2014-01-04, 01:33

Na szczęście z tej opcji już dawno zrezygnowałem , pozostaje mi zrobić crash-test tego uchwytu :D
no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości