Usuwanie powłok galwanicznych.

Odpowiedz
Awatar użytkownika
AndrzejJ
Posty: 389
Rejestracja: 2013-05-19, 13:14
GG: 0
Moje maszyny: VF750 '83
ZX6R '97
Lokalizacja: Hrubieszów
Kontaktowanie:

Usuwanie powłok galwanicznych.

Post autor: AndrzejJ » 2013-06-25, 16:13

Witam.
Jako, że aktualnie jestem na tym etapie, a nie chciało mi się drzeć mechanicznie to pokombinowałem trochę, i takie są efekty:
Usuwanie cynku- kąpiel w NaOH (popularny kret, warto odsiać z niego metalowe kuleczki i nasypać tylko białe granulki), wrzucamy szprychy do naczynia z kretem, roztwór nasycony, temperatura 50*-80*, pojawi się pianka, nie wdychamy oparów, używamy rękawiczek, po 2-3h pianka zejdzie, osad na szprychach myjemy gąbką kuchenną("twardą" stroną), mamy gołe szprychy, teraz tylko po jednej w wiertarkę, papier 600 i po cynkowaniu jak nowe.
Usuwanie chromu- tego sposobu jeszcze dobrze nie sprawdziłem, też będziemy potrzebowali kreta, przeprowadzamy elektrolizę w roztworze kreta, elektroda ujemna to kawałek żelastwa, dodatnia to czyszczony element, na razie chyba usunąłem chrom i dokopałem się do niklu, robiłem to o 24 wczoraj w nocy więc chciałem tylko sprawdzić czy działa, prawdopodobnie po zdjęciu chromu stali będzie także ubywać więc trzeba uważać, prąd należy regulować stężeniem NaOH, temperatura roztworu-40*
Elektroliza w celu usunięcia tlenków, jeśli szprychy są w dobrym stanie, ale są szare, to robimy elektrolizę z solą, szprychy na elektrodę ujemną, kawałek żelastwa na dodatnią, tutaj nie można przedobrzyć, więc możemy spokojnie zostawić tą kąpiel na 2h, wracamy i czyścimy szprychy z tlenku, pod spodem jest nienaruszony cynk, jeśli widać wżery to trzeba cynkować na nowo, prąd regulujemy jak z chromem.
W przypadku elektrolizy należy uważać z prądem oraz biegunowością, jeśli prąd będzie za duży a wody za mało, to możemy się spodziewać że zagotuje wodę.
Po każdej czynności należy bardzo dokładnie wyczyścić szprychy/czyszczone elementy w wodzie, nie wkładać ich przypadkiem do pojemnika w którym przeprowadzaliśmy elektrolizę(produktem elektrolizy z solą są śladowe ilości NaOH, który zżarł cynk z moich czystych szprych...)
Aby czyścić szybko szprychy należy je zawiesić na grubym drucie, po jednej też można :D
Pozrówka
Ps. żeby zdjąć łatwo gumę z kierownicy należy lekko ją podważyć śrubokrętem i nalać tam oleju.

Awatar użytkownika
krzysiek200
Posty: 880
Rejestracja: 2012-12-02, 22:26
GG: 0
Moje maszyny: WSK M21W2 DUDEK '75
WSK M21W2 KOBUZ '77
Lokalizacja: Łowicz/Nieborów
Kontaktowanie:

Re: Usuwanie powłok galwanicznych.

Post autor: krzysiek200 » 2013-06-25, 21:26

andrzejj pisze: prąd należy regulować stężeniem NaOH, temperatura roztworu-40*
Jak zachowuje się ten prąd gdy zwiększymy stężenie lub zmniejszymy? Jakie źródło prądu wykorzystać, zwykły akumulator 12V?

Awatar użytkownika
Jawer
Posty: 148
Rejestracja: 2011-11-22, 18:25
GG: 6650935
Moje maszyny: WSK m06-z2
JAWA 250/04
Lokalizacja: Zduńska Wola / Łódź
Kontaktowanie:

Re: Usuwanie powłok galwanicznych.

Post autor: Jawer » 2013-06-25, 21:49

zwiększymy stężenie lub zmniejszymy
jak zwiększysz to reakcja będzie agresywniejsza przeciwnie do słabszego roztworu.

źródło zasilania prostownik z racji tego iż w domowych warunkach jest to czasochłonny proces.

PS : Chromu nie opłaca się ściągać na własną rękę, szkoda pieniędzy i czasu :papa:
Zapraszam na forum starych Jaw - http://www.jawa250.fora.pl

Awatar użytkownika
AndrzejJ
Posty: 389
Rejestracja: 2013-05-19, 13:14
GG: 0
Moje maszyny: VF750 '83
ZX6R '97
Lokalizacja: Hrubieszów
Kontaktowanie:

Re: Usuwanie powłok galwanicznych.

Post autor: AndrzejJ » 2013-06-26, 23:07

Więcej dosypiemy-większe stężenie- mniejszy opór i większy prąd
Dolejemy wody-mniejsze stężenie- większy opór i mniejszy prąd
Najlepiej zanurzyć element w czystej wodzie a potem dodawać po trochę NaOH/ soli i sprawdzać prąd, gdy uzyskamy zamierzony zostawiamy, ale należy pamiętać, że mniejszy detal, mniej wody-mniejszy prąd bo zagotuje, jeśli detal jest większy można wykorzystać całą moc prostownika

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości