Strona 1 z 2

Półka LELEK

: 2009-05-19, 21:52
autor: ushol
Jak wyczyścić tą półke żeby osiągnęła odcień jak oryginalny. Jeśli było już cos podobnego to sorki, szukałem , ale nie znalazłem ;-)

Re: Półka LELEK

: 2009-05-20, 14:43
autor: Kapiii
A jaki to org. odcień?

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 16:55
autor: ushol
Takie coś jak na tej aukcji
http://allegro.pl/item641878469_wsk_spo ... zenia.html
W odcieniu jakby takiej lekkiej żółci

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 16:58
autor: KoSzU
Coo do kiedy półki były żółtawe??

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 17:18
autor: maykii
ushol naoglądałeś się obrazków i mówiż że odcień żółtawy :P Tak naprawdę kolor jest srebrny a jak taki uzyskać to nie wiem. Szkiełkować ?

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 18:28
autor: rutkowski
lepiej weź w łapę papier ścierny i wypoleruj je na błysk, najpierw papierem 500 i potem coraz drobniejszym aż do 2000

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 18:35
autor: wujcio
przecież ten popiel to farba piecowa ;] jedyne to wypiaskować i dać do malowania proszkowego na taki kolor.

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 19:46
autor: Mateusz WSK
nie poleruj bo to du*y wygląda.one chyba nie są takie gładziutkie jak dekle silnika,chyba troszke takie chropowate.chyba ze sie myle.szkiełkowanie to też będzie tak wyglądała kitowo.
a co jest z Twoimi ? brudne czy co ? może jakieś tradycyjne metody typu benzyna czy coś takiego.chyba ze to nie pomaga.moze jakieś środki do czyszczenia silników czy coś podobnego.

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 19:53
autor: wujcio
ja też mam poobijane strasznie półki i chyba oddam je do piaskowania i potem dopiero wyprowadze nierówności i może wypoleruje albo dam do malowania proszkowego.
Tego lakieru nie idzie zedrzeć;/ próbowałem grzać opalarką albo płynem do zdzierania lakierów nic nie daję rady ;/
Papierem ściernym to męczarnia ;/ bo jest pełno zakamarków...

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 20:43
autor: ushol
rutkowski polerka jest dziadostwem przy tych półkach. Wyobraź sobie chromowane felgi, zawieszenie kierownica, cynkowane śruby i jeszcze polerowaną półke-to wszystko się zlewa nie pasuje, dlatego lepiej, żeby była bardziej matowa niż błyszcząca.
Co do żółci pomyliłem się, w takim świetle były. Ale nie naoglądałem się zdjęć lecz na swoich tak stwierdziłem, a maykii już ma radoche :evil: :evil: :evil:

Re: Półka LELEK

: 2009-05-21, 21:17
autor: maykii
ushol nie mam radochy tylko twierdząc po twojej wypowiedzi i dodanej fotki na których leeko wyglądały żółtawo sądze, że jednak naoglądałeś się fotek ;) pozdrawiam i przepraszam za OT

Tak jak kolecy wypiaskuj i oddaj do malowania proszkowego. Tylko powiedz żeby ci nie nakładali aż tak dużo farby na otwory od lag bo potem będziesz musiał zdzierać :P

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 09:04
autor: Sebastian440
Aluminium się nie piaskuje! Tylko szkiełkuje.

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 10:56
autor: ŻbiKu
Ja swoje aluminiowe półki piaskowałem razem ze wszystkim i jest git. Potem poszły do proszku. Oczywiście musi to być bardzo drobniutki piasek taki który ściąga warstwę mikronową milimetra czy tysięczną. W zakładzie szklarskim taki używają (przynajmniej u mnie).

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 11:09
autor: Marcin
ale wy pieprzycie, nie wiem czy płakać czy się śmiać - zastanawiam się po co niektórzy piszą takie bzdury chyba po to żeby wiedziano że nie ma zielonego pojęcia na ten temat. Jak sprawa się ma do półek w oryginale nie były polerowane ani szkiełkowane tym bardziej malowane proszkowo co za głupota, kto to wymyślił... ( i tu sami odp. na to stwierdzenie "Tego lakieru nie idzie zedrzeć;/ próbowałem grzać opalarką albo płynem do zdzierania lakierów nic nie daję rady ;/" ) i ja dodam że mogłeś tak cały dzięn to grzać - grzałeś samo aluminium (półke), i teraz się zastanawiacie to co w końcu jest z tą półką :?: żeby powrócić do oryginału trzeba wygładzić poobijane miejsca na półce i poddać ją anodowaniu - tego typu proces też został zastosowany w aluminiowych obręczach w Żaku.
Co to Anodowanie
Anodowanie (eloksacja - ELektrolityczna OKsydacja) - powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów, ale może być także stosowane do niektórych odmian stali, tytanu i stopów magnezu. W przypadku anodowania aluminium można spotkać się z terminem eloksalacja (ELektrolityczna OKSydacja ALuminium). Dodatki stopowe w stopach glinu pogarszają wygląd anodowanego przedmiotu, a przy ich dużej ilości mogą całkiem uniemożliwić przeprowadzenie procesu.

Anodowanie stosuje się w trzech celach:

* do antykorozyjnego i mechanicznego zabezpieczenia powierzchni metalu
* w celach zdobniczych - anodowane stopy aluminium uzyskują charakterystyczną fakturę, a poprzez dodawanie do elektrolitu substancji barwiących można uzyskiwać na powierzchni trwałe, nieścieralne powłoki kolorowe.
* w celu wytworzenia warstwy izolacyjnej na folii aluminiowej, którą można potem stosować do produkcji kondensatorów

a co do samego aluminium tzn. np. do pokryw itp. to można piaskować itd. ( silnik Junaka oryginalnie był piaskowany)

P.S. i taka to wasza wiedza na temat WSK – byle posty nabijać

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 12:03
autor: Sebastian440
Co do polerowania, to kupiłem półke polerowaną fabrycznie (export) razem ze skaładanymi podnóżkami, więc czemu by nie polerować. Co do piaskowania to niepolecam, piaskowałem pokrywy boczne w 175 (bardzo drobnym piaskiem i o wiele łatwiej łapie się ich brud, stąd odradzam piaskować rzeczy aluminiowe. Oczywiście wszystko zależy od wielkości ziarna, ale o niebo lepiej wychodzi szkiełkowanie.

P.S. nie rozumiem do kogo te problemy. Dobrze, że opisałeś anodowanie.

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 12:10
autor: Stary
Co do szkiełkowania - tak jak pisał Marek kiedyś. Najpierw należy wszystkie duże rysy i dziury zapolerować, potem wypiaskować (jeśli element jest w złym stanie), a na końcu szkiełkować. Często spotyka się szkiełkowane elementy które wcześniej nie były przygotowane - wygląda to fatalnie. Wszystkie zarysowania i ubytki są jeszcze bardziej widoczne.

To samo tyczy się chromowania - przed tym procesem elementów NIE należy piaskować itp! Elementy przed chromowaniem muszą być idealnie gładkie! Potem na allegro sprzedają takie "pochromowane" elementy, gdzie nie dość, że widać multum wżerów które nie były usunięte to jeszcze chrom jest taki, że mocniej uderzysz czymś twardym i cały odpada.

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 12:19
autor: sismon
piaskowane rzeczy mozna przed chromowaniem szpachlować miedzą na gładki i nie bedzie zadnych wżerów ani nieównosci

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 12:44
autor: Stary
sismon pisze:szpachlować miedzą
"Szpachlować miedzią" - pozostawię to bez komentarza. "Szpachlować" ... no proszę Cię!

Jeśli wszystkie ubytki uzupełniasz miedzią to ni dziwota, że potem spotyka się na allegro elementy "chromowane" takie jak się właśnie spotyka .... napisz do kogokolwiek kto naprawdę ma wiedzę, skoro nie trafia do Ciebie to co piszą inni. Polecam allegrowicza "pakin" - Jacek Tomaszewski. Jeden z bardziej znanych speców od junaków z wieloletnią dobrą opinią, dysponuje bardzo dużym zapleczem technicznym w tym chromownią.

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 12:52
autor: wujcio
Marcin wielkie dzięki że mi pojechałeś ale nie wszyscy odrazu wiedzą że to nie jest lakier tylko tlenek a nikt nie opisał czym są one pokryte na pierwszy żut oka wygląda jak srebrny lakier.
Sory że się pomyliłem

To podaj jakieś materiały w których masz to opisane to każdy sięgnie i się dokształci ;]

Re: Półka LELEK

: 2009-05-22, 13:09
autor: ŻbiKu
Ja myślałem, że moje półki z kosa przed piaskowaniem są ocynkowane.

dopisano:

Jak dla mnie to jest ocynk.

Obrazek

Obrazek