Szprychowanie i centrowanie kół

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Savier » 2015-06-27, 18:49

Walther77 pisze:Odebrałem koło od centrowania. Wypowiedzcie się na podstawie filmu czy takie bicie jest do przyjęcia w Wuesce?

Link do filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=sHkdpAl ... e=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=ywJTXvv ... e=youtu.be
Taki efekt osiągnąłem w 15min roboty ze swoimi kołami :). Spartaczone, oddawaj to mu i niech zrobi porządnie albo odda kase.

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1292
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: czankete » 2015-06-27, 19:03

...czy to w wsk czy w innym motocyklu bicie promieniowe jest zbyt duże - patrząc na filmy widać, że "zapadanie" obręczy jest niemalże idealnie takie same na obu jej krawędziach co najprawdopodobniej świadczy, że przy centrowaniu szprychy w tym miejscu były wstępnie zbyt mocno naciągnięte - pewnie będzie to widać po głębokości na jaką wkręcono nyple.
Według mnie koło nadaje się tylko do ponownego centrowania ;-) .

Awatar użytkownika
Walther77
Posty: 237
Rejestracja: 2014-09-24, 05:19
GG: 0
Moje maszyny: B3-83 jest
Yamaha XJ600S -96 jest XJ600 N-97 (była)
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Walther77 » 2015-06-27, 22:42

czankete pisze:...czy to w wsk czy w innym motocyklu bicie promieniowe jest zbyt duże - patrząc na filmy widać, że "zapadanie" obręczy jest niemalże idealnie takie same na obu jej krawędziach co najprawdopodobniej świadczy, że przy centrowaniu szprychy w tym miejscu były wstępnie zbyt mocno naciągnięte - pewnie będzie to widać po głębokości na jaką wkręcono nyple.
Według mnie koło nadaje się tylko do ponownego centrowania ;-) .
Ja się zastanawiam, czy ta obręcz w ogóle nadaje się do centrowania. Bije jak by była kwadratowa :shock: Żeby tego było mało, drugie zaplecione koło po dokręceniu wstępnie szprych, równo z każdej strony bije jeszcze bardziej niż to z filmu. Szczerze, to mam już dosyć tych używanych kół i obręczy. Każda pała wystawia używki i pisze na aukcji , że koło proste a ja mam trzeci komplet i nawet centrowanie nie pomaga. Banda oszustów handlująca złomem. Na dodatek przegapiłem dwie aukcje z nowymi obręczami z epoki, które wychodziły po 100 zł sztuka i teraz żałuję, że nie licytowałem :-/ Doprowadzanie do oryginału powoli doprowadza mnie do szału...
Ostatnio zmieniony 2015-06-27, 22:46 przez Walther77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Savier » 2015-06-27, 22:44

Da się wycentrować, zmyngut robił o tym poradnik :)

Awatar użytkownika
Walther77
Posty: 237
Rejestracja: 2014-09-24, 05:19
GG: 0
Moje maszyny: B3-83 jest
Yamaha XJ600S -96 jest XJ600 N-97 (była)
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Walther77 » 2015-06-27, 22:51

Savier pisze:Da się wycentrować, zmyngut robił o tym poradnik :)
Oglądałem ten poradnik ale wyjaśnił tylko kwestię wyeliminowania bicia osiowego a ja mam promieniowe. Magik, który mi centrował ma ostatnio za dużo roboty z rowerami i na szybko centruje koła. Więcej czasu ma jesienią ale tyle nie będę czekał więc jestem jakby to powiedzieć w czarnej du..ie ... Obdzwoniłem wszystkie warsztaty motocyklowe w okolicy i wszyscy twierdzą , że majstry od centrowania dawno umarli. Masakra jakaś ...

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Savier » 2015-06-27, 23:58


Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1292
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: czankete » 2015-06-28, 07:32

Walther77 pisze:Magik, który mi centrował ma ostatnio za dużo roboty z rowerami i na szybko centruje koła. Więcej czasu ma jesienią ale tyle nie będę czekał więc jestem jakby to powiedzieć w czarnej du..ie ....
....to zdanie zdaje się wszystko wyjaśniać - jeżeli sam sobie z kołem nie poradzisz to zamiast "Magika", który jak widać jest szybki ale nie ma czasu by robić porządnie to niestety ale będziesz musiał poszukać kogoś kto faktycznie zna się na robocie :lol:

...osobiście jednak proponowałbym byś sam popróbował - dodam, że zawsze łatwiej jest (przynajmniej dla mnie) pomimo zmiany naciągu nawet do 50% szprych centrować bicie promieniowe ;-)

Awatar użytkownika
Walther77
Posty: 237
Rejestracja: 2014-09-24, 05:19
GG: 0
Moje maszyny: B3-83 jest
Yamaha XJ600S -96 jest XJ600 N-97 (była)
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Walther77 » 2015-06-28, 10:35

Wszystko się zgadza, można godzinami próbować przeciągać szprychy z mizernym efektem ale nie macie wrażenia, w tym wypadku, że ta obręcz jest zbyt mocno sfatygowana, wręcz kwadratowa ? Bicie promieniowe nie jest równe dla obu krawędzi obręczy. Ranty wręcz falują każdy w swoją stronę. Czyli Waszym zdaniem warto ratować tak sfatygowane obręcze?

P.S. Znalazłem w Bydgoszczy gościa, który centruje koła za 50 zł od sztuki ale jak mam wysłać swoje koła i dostać odpowiedź , że obręcze są zbyt krzywe to szkoda na to czasu i pieniędzy. Te obręcze, które mam i biją nawet po centrowaniu z piaskowanie i malowaniem już kosztowały ponad 200 zł.

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1292
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: czankete » 2015-06-28, 13:44

Walther77 pisze:Wszystko się zgadza, można godzinami próbować przeciągać szprychy z mizernym efektem ale nie macie wrażenia, w tym wypadku, że ta obręcz jest zbyt mocno sfatygowana, wręcz kwadratowa ? Bicie promieniowe nie jest równe dla obu krawędzi obręczy. Ranty wręcz falują każdy w swoją stronę. Czyli Waszym zdaniem warto ratować tak sfatygowane obręcze?

...Walther77 nie rozumiem zatem jakiej odpowiedzi oczekujesz, bo tak źle i tak niedobrze. Po pierwsze jeszcze raz według mnie obręcze, które nam pokazałeś na pewno nie są kwadratowe czy sfatygowane na tyle by nie dało się ich wyprowadzić do praktycznie nieodczuwalnego bicia. To że ranty jak to ująłeś tak falują świadczy o tym, że po zapleceniu i wstępnym naciągu komuś kto to robił nie chciało się sprawdzić jak zachowuje się obręcz. Zaczął następnie ostateczny naciągać szprych licząc, że może się uda skorygować to czego nie zrobił wcześniej - z doświadczenia wiadomo, że się nie uda bo prędzej szprychy pourywasz. Trzeba zatem praktycznie wszystkie zluzować i zacząć robotę od początku. I nie trzeba tu godzinami siedzieć nad kołem i próbować przeciągać z mizernym efektem tylko robić to z głową - zarówno na forum jak i w sieci jest aż nadto wskazówek i materiału łopatologicznie tłumaczącego jak zapleść i centrować koła.
Po drugie jeżeli efekt pracy, którą zleciłeś jest jaki jest a samodzielnie jak widzę nie chcesz nawet spróbować centrować to może należy oddać koło "magikowi" który je robił do poprawki tak by wycentrował je jak należy albo wezwać do zwrotu pieniędzy i dać jakiemuś sprawdzonemu fachowcowi ;-) .

Awatar użytkownika
zmyngut
Posty: 686
Rejestracja: 2011-07-01, 10:20
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Lokalizacja: Poniatowa
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: zmyngut » 2015-06-28, 19:31

Walther77 pisze:Oglądałem ten poradnik ale wyjaśnił tylko kwestię wyeliminowania bicia osiowego
oj tam noo https://www.youtube.com/watch?v=Nj7XFqm ... e=youtu.be . tam nie od samego początku ;)
A na Twoim miejscu te koła to bym odniósł...
Jeżeli sam będziesz się bawił z kołami to najpierw zacznij od bicia promieniowego- osiowe potem.
czankete ma 1000000% racji.

Awatar użytkownika
Walther77
Posty: 237
Rejestracja: 2014-09-24, 05:19
GG: 0
Moje maszyny: B3-83 jest
Yamaha XJ600S -96 jest XJ600 N-97 (była)
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Walther77 » 2015-06-28, 21:00

Zmyngut wiedzę, że też lubisz spędzać dużo czasu w garażu :D Witaj w klubie ;-) No i szacun za te filmiki :super:

Wyrwałem dzisiaj nową obręcz z epoki. Zobaczę jak tym razem pójdzie centrowanie. Magika nie mam zamiaru na razie oglądać bo tak jak pisałem reklamacje wykonałby dopiero na jesień :shock:

P.S. Nie mogę się zgodzić, że centrowanie wykona każdy tuman ale dzięki czankete za wskazówki :D Tak czy siak dzięki za ocenę obręczy bo już miałem spisać je na straty. Głównie chodziło mi o Wasze opinie czy taką felgę warto ratować. Poniżej foto zakupionej na aukcji nowej obręczy. Urlop za tydzień więc pomęczę się sam z tym tematem. Jeszcze raz dzięki! :papa:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Walther77
Posty: 237
Rejestracja: 2014-09-24, 05:19
GG: 0
Moje maszyny: B3-83 jest
Yamaha XJ600S -96 jest XJ600 N-97 (była)
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Walther77 » 2015-07-02, 10:32

No i mamy odpowiedź co do sukcesu centrowania- NOWA OBRĘCZ :-) Zajęło mi to 30 minut ...

Awatar użytkownika
Mtx50
Posty: 247
Rejestracja: 2007-10-15, 16:45
GG: 2188809
Moje maszyny: WSK i inne
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Mtx50 » 2015-07-08, 12:41

Nowe obręcze rzekomo hiszpańskie w rozmiarze 18x1,85 i 19x185 ma gmoto.pl cena 200 zł szt.

Włoskie obręcze Radelli na zamówienie sprowadzi www.suprabike.pl w obu rozmiarach. cena około 200 zł szt.

Mam tylko problem ze znalezieniem szprych do sportowca na przód koło 19 cali, 180x3,5 ktoś wie gdzie można zakupić taki rozmiar w godnym wykonaniu?
Polskie motocykle ymmm klasa :-)

Awatar użytkownika
125 arek
Posty: 535
Rejestracja: 2007-06-12, 20:53
GG: 6055683
Moje maszyny: M 06 B1
Lokalizacja: marcinkowice
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: 125 arek » 2016-02-07, 21:55

Zaplatałem obręcz z jawy musiałem przesunąć szprychy przy piaście o jedno oczko dalej i wypchało mi piastę, trzeba giąć szprychy czy przesunąć innaczej proszę o sugestie. Zaplotłem już chyba 5 kół i z tym mam tylko mały problem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ekipa Południe®


plusminus
Posty: 30
Rejestracja: 2016-02-10, 11:47
GG: 0
Moje maszyny: Jawa 86ccm
Lokalizacja: Chełm
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: plusminus » 2018-01-06, 17:48

Ostatnio pojawiły się obręcze do wsk 18x 1.85, które ładnie wyglądają, ale miejsca na nypelki są w lustrzanym odbiciu i niestety, nie zaplecie się ich już tak ładnie jak w oryginale, tylko trzeba poprawiać wiertłem/pilnikiem każdy otworek. Wycentrować mi się udało je ładnie (0,12mm) pomijając rowek od spawu.

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: Savier » 2018-01-11, 00:56

Masz może jakieś zdjęcia? :)

plusminus
Posty: 30
Rejestracja: 2016-02-10, 11:47
GG: 0
Moje maszyny: Jawa 86ccm
Lokalizacja: Chełm
Kontaktowanie:

Re: Szprychowanie i centrowanie kół

Post autor: plusminus » 2018-01-11, 18:53

Jeśli chodzi o wygląd, zdjęcie już publikowałem na tym 4um.
Obrazek
Niestety, nie mam gotowego koła z założonymi oponami, nie miałem już czasu później, bo klient czekał.
Mam jeszcze filmik z wycentrowania koła.
https://www.youtube.com/watch?v=vvvZCf8 ... e=youtu.be

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości