czarna świeca-co może być przyczyną?

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-03-01, 23:30

Powiedzcie mi tylko czy moze to byc wina za bogatej mieszanki i swiecy o cieplocie 95 a ni 70 czy 75 jak wskazuje instrukcja :) ze moto jak jest zimne pracuje normalnie troche pochodzi zaczyna sie dusic, krztusic nie rowno pracowac a nawet potrafila sama wchodzic na obroty potem gasnie i nie chce zapalic. wykrecam swiece - czarna. nastepnego dnia poczyscilem swiece zapala troche jezdzi i to samo.

moze zmienic swiece na cieplote 75 czy moze 70. dzisiaj nie moglem takiej dostac musze czekac do poniedzialku. aha no i moglem dodac za durzo oleju bo kopci straszliwie. jak myslicie? a i jaka wg was jest najlepsza swieca do wsk-i?

Awatar użytkownika
ŻbiKu
Posty: 1624
Rejestracja: 2007-01-02, 22:10
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 KOBUZ CUSTOM 82`,
YAMAHA YZF 1000R THUNDERACE
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: ŻbiKu » 2008-03-02, 02:47

Wszystkie tamte posty poleciały hurtem.

Tu masz jak wyregulowac gaźnik skoro nie działa ci podstrona:
Obrazek

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-03-02, 23:12

miałem zapinke na iglicy zapieta na ostatni rowek. przelozylem tylko dzisiaj na drugi od gory wg wskazan. niestety nie mialem czasu na wiecej ale jutro postaram sie kupic inna swiece tj. o cieplocie 75, i wyregulowac gaznik wg instrukcji ze strony fenixa. napisze jakie efekty.

Awatar użytkownika
Romanos
Posty: 39
Rejestracja: 2007-08-17, 10:19
Lokalizacja: Żagań
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: Romanos » 2008-03-03, 17:20

zla mieszanka =) za duzo oleju moze dales
W - Jak Wiosna S - Jak Stal K - Jak Kocham

Awatar użytkownika
malutki22_12
Posty: 25
Rejestracja: 2007-11-26, 15:00
GG: 0
Lokalizacja: mazowsze
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: malutki22_12 » 2008-04-04, 22:59

Ja tak miałem wymieniłem świecę i kondensator podrególowałem zapłon. i jest dobrze.
WSK= Wiejski Sprzęt Kaskaderski

Awatar użytkownika
Edi
Posty: 13
Rejestracja: 2008-04-03, 18:42
GG: 0
Lokalizacja: Chełm
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: Edi » 2008-04-06, 12:42

Witam, moim zdaniem za dużo oleju. Powinno być tak mi sie wydaje 1 do 50.

Fenix
Posty: 494
Rejestracja: 2007-01-30, 20:17
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOBUZ
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: Fenix » 2008-04-06, 19:46

mwitek pisze: moto jak jest zimne pracuje normalnie troche pochodzi zaczyna sie dusic, ...gasnie i nie chce zapalic. wykrecam swiece - czarna. nastepnego dnia poczyscilem swiece zapala troche jezdzi i to samo.
To są klasyczne objawy za bogatej mieszanki. Ale nie za bogatej w olej (jak ktoś napisał) ale za bogatej w paliwo. Masz źle ustawiony gaźnik - wymaga dokładnego wyregulowania...
e-kiosk FENIXa ==> http://fenix.nextpress.pl" target="_blank

Awatar użytkownika
shlmatis
Posty: 156
Rejestracja: 2007-12-12, 12:39
GG: 12412133
Lokalizacja: Świniarsko / Nowy Sącz
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: shlmatis » 2008-04-06, 20:40

ja też miałem taki problem tylko że w simsonie. Ustaw gaźnik, zpłon, zmień swiecę i będzie chodził jak trzeba 8-)
Grono motorków rośnie jak na drożdżach :)

Ekipa Południe

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-04-06, 23:48

zrobilem jak radziliscie i jezdzil dobrze

ale teraz niestety pojawil sie kolejny "bonus" mianowicie:

mialem luz na laczeniu krućca z cylindrem i w cieple dni motocykl lapal tamtedy lewe powietrze (najsmieszniejsze zjest ze jak bylo zimno to jezdzil norlamnie, ale to niewazne teraz) odkrecilem tak inna sruba i luzu juz nie ma. probowalem regulowac gaznik ponownie. i teraz tak i bardziej wykrecam srube od mieszanki (te pozioma) tym jest gorej tzn motocykl z wylaczonymi swiatlami pracuje normalnie natomiast jak swiatla wlacze to dodajac gazu moto sie dusi i bardzo nierowno pracuje. nie wiem co to moze byc. pomozcie. aha przy srubie od mieszanki wykreconej o 1,5 jest lepiej niz przy srubie wykreconej o 2; 2,5; 3 obroty. tyle ze przy srubie wykreconej tylko o 1,5 obrotu moto nie przepala tak dobrze jak wczesniej przepalal. swieca jest bardziej czarna niz brazowa.

Fenix
Posty: 494
Rejestracja: 2007-01-30, 20:17
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOBUZ
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: Fenix » 2008-04-07, 17:36

mwitek pisze:i w cieple dni motocykl lapal tamtedy lewe powietrze (najsmieszniejsze zjest ze jak bylo zimno to jezdzil norlamnie,
Nie ma w tym nic dziwnego. Wcześniej pisałeś o czarnej świecy, a więc silnik dostawał za bogatą mieszankę. A z kolei jak było zimno to silnik był cały czas niedogrzany, czyli wymagał bogatej mieszanki (jeździłeś jakby na ssaniu). Z grubsza rzecz biorąc - tu wszystko się zgadzało ==> dlatego jeździł normalnie.
mwitek pisze:...tzn motocykl z wylaczonymi swiatlami pracuje normalnie natomiast jak swiatla wlacze to dodajac gazu moto sie dusi i bardzo nierowno pracuje
Pewnie masz za dużą przerwę na przerywaczu: wystarczy ustawić ją prawidłowo i kłopot się skończy.
mwitek pisze:przy srubie od mieszanki wykreconej o 1,5 jest lepiej niz przy srubie wykreconej o 2; 2,5; 3 obroty. tyle ze przy srubie wykreconej tylko o 1,5 obrotu moto nie przepala tak dobrze jak wczesniej przepalal. swieca jest bardziej czarna niz brazowa.
Pół obrotu decyduje o efekcie regulacji. To jest zawsze zależne od stanu gaźnika (i innych klagów w silniku): w jednym gaźniku to będzie książkowe 1,5 obrotu wykręcenia, ale może też być diamentralnie inaczej. Musisz ustawić samodzielnie - ale koniecznie rób to na dobrze zagrzanym silniku!!!! A kolor świecy ocenisz prawidłowo dopiero po porządnym zagrzaniu silnika: to musi być chociaż 15-20 minut dość ostrej jazdy. Nie wystarcza zagrzanie silnika na postoju!!! Tak więc jeśli piszesz, że świeca jest bardziej czarna niż brązowa, to... pewnie silnik (a właściwie to świeca!) nie był dobrze zagrzany.
Latem - jak już zaczniesz normalną eksploatację maszyny - wszystko wróci do normy...
e-kiosk FENIXa ==> http://fenix.nextpress.pl" target="_blank

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-04-07, 22:49

fanix piszesz ksiażkow 1,5 obrotu, zatem jezeli dobrze rozumiem przy srubie regulacji mieszanki wykreconej o 1,5 obrotu moto wg teori ksiazkowej powinien dostawac dobra mieszanke? myslalem ze 1,5 obrotu to za malo bo jak znalazlem gdzies opis regulacji gaznika to od 1,5 obrotu zaczynalo sie na dobra sprawe wukrecanie sruby. wnioskuje wiec ze dzisiaj zrobilem sobie krzywde. mianowicie wlasnie mialem ustawione 1,5 obrotu i dzisiaj jak jezdzilem zeby rozgrzac moto to wszystko cylo zsadniczo ok. jak moto rozgrzalem to zaczalem krecic przy gazniku bo na sile chcialem uzyskac dobre ustawienie z bardziej wykrecona sruba. i przez to tylko sie denerwowalem bo mi nie wychodzilo. momentami jak wykrecilem za dyurzo to sam wchodzil n awysokie i nie pomagalo wykrecanie sruby od obrotow.

reasumujac musze:
- zmniejszyc odstep na przyrywaczy
- wyregulowac gaznik ustawiajac 1,5 obrotu i tylko manipulowac sruba od obrotow tak aby moto dobrze pracowal
- przejezdzic troche i dopiero sprawdzic jaka swieca

tak?

Fenix
Posty: 494
Rejestracja: 2007-01-30, 20:17
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOBUZ
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: Fenix » 2008-04-08, 16:46

Na wszystkie twoje 3 pytania ==> Tak.
Ale te 1,5 obrotu (mówię o wykręcaniu) to traktuj bardzo orientacyjnie! To wcale u ciebie nie musi być 1,5 obr. Nie wiem ile będzie - bo co gaźnik to ta nastawa będzie miała trochę inną wartość (u ciebie np. to może być akurat 2 obr. albo 2,5 = tego nie da się tak matematycznie stwierdzić). W każdym bądź razie znajdziesz takie miejsce, że wkręcenie (lub wykręcenie) o dalsze pół obrotu będzie bardzo zakłócało pracę silnika (będzie chciał zgasnąć, albo dla odmiany - będzie silnie podnosił obroty).
bo na sile chcialem uzyskac dobre ustawienie z bardziej wykrecona sruba.
No i to był twój pierwszy zasadniczy błąd ==> bo wcale nie musi to być jak najbardziej wykręcona śruba. Owszem - trochę wykręcona, ale NIE najbardziej!
momentami jak wykrecilem za dyurzo to sam wchodzil n awysokie obroty
No i to było już poza punktem optymalnym: dalsza regulacja miała odbywać się za pomocą jedynie tej skośnej śruby.
- przejezdzic troche i dopiero sprawdzic jaka swieca
No nie takie trochę , bo przecież teraz jest raczej zimno i tak szybko silnika to ty dzisiaj nie zagrzejesz. Jakby to była upalna pogoda (np. czerwiec czy lipiec - to tak = wystarczy 15 min. ostrej, dynamicznej jazdy i silnik masz dobrze gorący). Bo to właściwie świeca ma być b. dobrze rozgrzana: ta wysoka temperatura będzie spalać osad na korpusie świecy. No to chyba czujesz, jak ona musi być gorąca! Węgiel z sadzy ma się utlenić (dosłownie utlenić) do czysta.

Ja jednak polecałbym ci lekturę jakiegoś opracowania (bo teraz to ja piszę zupełnie z pamięci, nie chce mi się grzebać w książkach), np. to opracowanie >>> http://wsk_fenix.republika.pl/gazniki.html
e-kiosk FENIXa ==> http://fenix.nextpress.pl" target="_blank

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-04-09, 10:12

wielkie dzieki fenix

bede probowal w weekend bo podobno ma byc az 19 stopni :)

aha nie moge wejsc na stronke krota podales, nie wiem czemu.

Awatar użytkownika
ŻbiKu
Posty: 1624
Rejestracja: 2007-01-02, 22:10
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 KOBUZ CUSTOM 82`,
YAMAHA YZF 1000R THUNDERACE
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: ŻbiKu » 2008-04-10, 16:24

Chciałbym tylko dodać, że ustawienie 1,5 obrotu to sprawa umowna. W moim gaźniku (Jikov) jest to 1 obrót, przy 1.5 obrotu wyraźnie ma za dużo powietrza z kolei u mnie w simsonku było to 2,5 obrotu. A umowna dlatego, że przed rozruchem silnika należy wykręcić ją tak 1 -1,5obrotu, śrubę pionową wkręcić przynajmniej do połowy. Takie ustawienie gwarantuje nam, że silnik zapali na prowizorycznie ustawionym gaźniku, potem zagrzać i regulować wg. Fenixa opisu na stronce :)

Fenix
Posty: 494
Rejestracja: 2007-01-30, 20:17
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOBUZ
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: Fenix » 2008-04-10, 17:58

mwitek pisze:aha nie moge wejsc na stronke krota podales, nie wiem czemu.
Ja też nie wiem, czemu nie możesz tam wejść. U mnie działa poprawnie...
e-kiosk FENIXa ==> http://fenix.nextpress.pl" target="_blank

Awatar użytkownika
konan
Posty: 260
Rejestracja: 2007-06-12, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: konan » 2008-04-12, 19:22

A może kolega nie może wejść na stronę bo ma jakieś zabezpieczenie typu beniamin lub inny syf, :-/ . mwitek jakiej przeglądarki używasz i co ci się wyświetla??
miłośnik motocykli WSK-i zwłaszcza

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-04-15, 18:16

uzywam mozilli firefox, ie mam nic typu beniami, mysle ze to wina mojego dostawcy internetowego poniewaz nie jest to pierwsza strona republika.pl lub neostrada.pl ktora nie dziala u mnie.

aha co do motorku to na 1,5-2 obroty wykrecone jezdzi calkiem dobrze tylke ze juz gdzies to pisalem ptrzerywa na wlaczonych swiatlach. Otrzymalem odpowiedz ze jest to wina za duzego odstepu na przerywaczu. Jeszcze tam nie zajzalem, bo nie wiem w zasadzie jaki ten odstep powinien byc? A czy to moze byc wina zle ustawionego odstepu ze motocykl po zapaleniu przerywa, potem jak sie troche nagrzeje bez swiatel dziala normalnie, zapale swiatla przerywa rozgrzeje go jeszcze bardziej i przestaje przerywac. mam wrzenie ze cos moze jest jeszcze z gaznikiem bo bardzo z niego kapie paliwo gdy moto stoi wylaczone z odkreconym kranikiem. czy moze miec tu wplyw że ten wygiety element laczacy gaznik z cylindrem o ile sie nie myle "kruciec" jest tak jakby troche do góry? tj to wygiecie jest w góre nie jest dokladnie w poziomie.

Awatar użytkownika
konan
Posty: 260
Rejestracja: 2007-06-12, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: konan » 2008-04-15, 18:31

czy moze miec tu wplyw że ten wygiety element laczacy gaznik z cylindrem o ile sie nie myle "kruciec" jest tak jakby troche do góry? tj to wygiecie jest w góre nie jest dokladnie w poziomie.
Według mnie nie ja mam tak samo i jest wszystko good ani nie przerywa ani nie ma problemów z odpaleniem.
miłośnik motocykli WSK-i zwłaszcza

mwitek
Posty: 32
Rejestracja: 2008-02-27, 00:10
Lokalizacja: Głowno
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: mwitek » 2008-04-16, 00:04

a to ze tak z niego cieknie? nawet widzialem ze srubka od regulacji mieszanki mokra jest

Awatar użytkownika
ŻbiKu
Posty: 1624
Rejestracja: 2007-01-02, 22:10
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 KOBUZ CUSTOM 82`,
YAMAHA YZF 1000R THUNDERACE
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Re: czarna świeca-co może być przyczyną?

Post autor: ŻbiKu » 2008-04-16, 10:41

Cieknięcie a "pocenie się" t dwie inne rzeczy. Normalne, że gaźnik w pewnym miejscach staję się wilgotnawy, lub pod śrubą spustową zbierze się kropelka benzyny. Jeżeli ci faktycznie cieknie benzyna to stawiam, że pływak nie odcina należycie dopływu benzyny, lub masz coś mocno nieszczelne. U mnie też w NOWYM gaźniku śruba od regulacji składu mieszanki jest wilgotnawa, to samo śruba spustowa po pewnym przebiegu.

Problem z przerywaniem to wina źle ustawionego odstępu na platynkach (za duży), lub nadpalenia się platynek. Odstęp powinien wynosić 0,3mm. Przetrzyj przerywacz drobnym papierem ściernym (delikatnie!), wyreguluj odstęp na platynkach w GMP, odpal motor, możliwe, że trzeba będzie zapłon nieco przyśpieszyć --> po zmniejszeniu przerwy ulega on opóźnieniu.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości