Jak gromadzić materiały i gdzie szukać informacji o WSK -ch

Odpowiedz
WojtekW

Jak gromadzić materiały i gdzie szukać informacji o WSK -ch

Post autor: WojtekW » 2007-01-07, 18:53

Temat zakładam w części dowolnej bo to ma służyć wymianie sposobów i pomysłów na szukanie tego co się ma nam przydać , ja opisze tylko to co sam robię i może nie jest to właściwe ( po to służy wymiana zdań ) ale robię tak od lat i się sprawdza . Po pierwsze to prowadzę zeszyty i zapisuję wszystko co się morze przydać ( nowocześniej to oczywiście gromadzę materiały na kompie ,ale padło mi już parę razy i sporo przepadło więc teraz drukuję ( nie ufam CD i dyskietką często zawodzą ) Notes z podstawowymi danymi ,wymiary , wielkości mam zawsze przy sobie ( nigdy nic nie wiadomo co się i gdzie trafi a pamięć jest zawodna ). Najważniejsze kupuję wszystko co jest publikowane na temat motocykli ( odbiłem tylko z prasą ) w książkach trzeba czytać " między wierszami " czyli wyciągać wnioski i własne tezy to się nie zawsze sprawdza ale można to korygować np w Książce Zielińskiego czytamy że Motocykle M24 powstawały ,podwozia w Świdniku a silniki na Politechnice Krakowskiej i to jest wskazówka gdzie szukać informacji. Chciał bym żebyście sie powymieniali tymi sposobami ( Waszymi) i omówili wszystkie spostrzeżenia w temacie. Po tem dam skan swojego podręcznego natesu.

Awatar użytkownika
Berek
Posty: 140
Rejestracja: 2007-01-03, 00:49
GG: 0
Lokalizacja: Łódź/Letterkenny
Kontaktowanie:

Post autor: Berek » 2007-01-07, 23:20

Ja znowu zajmuje sie gazetami.jak mi tylko jakas do łapy wpadnie to od razu szukam trzech magicznych liter wsk.Ksiązki o motoryzacjii również.
Ciekawym wydaje mi się sposobem jest pisanie do ludzi na allegro.Jak sprzedają jakis motocykl to prosic ich o więcej dokładnych zdjęc itd.jakichś detali czy coś.po politrchnikach tez można szukac ale myślę ze bardziej w działach gdzie mozna oglądac prace magisterskie itp.Na pewno jacyś studenci pisali o WSK.i może tam byc wiele opracowań.
mysle że ciekawym sposobem byłoby wybranie sie do świdnika i tam grzebanie gdzie się da.Ale co tam dadza pogrzebać i gdzie to nie wiem.
Dalej idąc.Może to troche abstrakcyjne ale jacyś ludzie co tam pracowali tez co nieco wiedzą.Nie zapomnijmy że przekaz ustny to jest to od czego zwykle zaczyna się poszukiwania.a potem szuka poparcia w dowodach.
Nie wiem jak coś mi wpadnie jeszcze dop łba to napiszę:)
Ostatnio zmieniony 2007-01-08, 01:06 przez Berek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Firewall
Posty: 225
Rejestracja: 2007-01-02, 18:38
GG: 0
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Post autor: Firewall » 2007-01-08, 14:32

Może to troche abstrakcyjne ale jacyś ludzie co tam pracowali tez co nieco wiedzą.Nie zapomnijmy że przekaz ustny to jest to od czego zwykle zaczyna się poszukiwania.a potem szuka poparcia w dowodach.
Właśnie Berek też mi ten pomysł chodzi po głowie i to od dawna. Dotarcie do takich ludzi napewno zaowocowało by udostępnieniem sporej ilości wiedzy, może nawet jakimiś planami technicznymi, rysunkami itp.

W Świdniku napewno będzie wiele cennych informacji na temat WueSeK, bo to wkońcu miasto, z którego się ona wywodzi ;-) . Trzeba by się tylko zorientować, gdzie takiego czegoś szukać ? Nie wiem może jakieś biblioteki, muzea ?

Z tymi pracami magisterskimi to mogą być problemy w ich udostępnieniu ludziom z poza danego wydziału, conajwyżej mogą jakieś pojedyncze materiały udostępnić ( ale dobre i to ). Chyba, że ktoś jest na danym wydziale i pisze magisterkę akurat to jemu by napewno dali do wglądu pewne materiały :-) Kto studiuje na Polibudzie w Krakowie lub ma tam jakiś bliskich znajomych to może się przejść do biblioteki i poszperać trochę :mrgreen:

Awatar użytkownika
Berek
Posty: 140
Rejestracja: 2007-01-03, 00:49
GG: 0
Lokalizacja: Łódź/Letterkenny
Kontaktowanie:

Post autor: Berek » 2007-01-11, 01:12

kurde ja bym tych ludzi spytał nawet jakie majty nosili na taśmie produkcyjnej :)
Co do sławnego magicznego i za pewne z wielką doza informacji Twojego zeszytu Wojtku to stwierdziłem że przechwyce pomysł ale uzyję do tego celu segregatora.Będzię łatwiej systematyzowac wiedzę :) to jest kurde zawsze problem.jak coś ułożyć w wspólną całość.
A i jeszcze jedno.Informacji nie trzeba też szukac w czasopismach o tematyce motoryzacyjnej.przypomniało mi się że kiedyś widziałem zdjęcie taśmy z taśmy produkcyjnej WSK w sławnym "młodym techniku"(odszukam przy najbliższej okazji)
informacje są wszedzie wszędzie wszędzie wszędzie.i to jest piękne:)

WojtekW

Post autor: WojtekW » 2007-02-04, 10:51

Temat ten założyłem ,właściwie nie z myślą o mnie( chociaż i mi przydało by się trochę pomocy bo nie jestem "wszystkowiedzącym)" tylko o Was i niestety leży nawet nie leży tylko zdechł całkowicie ,powinienem się właściwie obrazić i powiedzieć sobie takiego wała o czymkolwiek wam napiszę czy odpowiem na kogoś pytanie. :evil: :evil: Myślałem że nie odgonie się od pytań w tym miejscu .Myliłem się jednak i to wychodzi że bardzo poważnie bo do tej pory to myślałem że mam doczynienie z ludźmi co powinni (według mnie ) jeszcze się sporo nauczyć i widocznie się myliłem WIECIE WSZYSTKO ,no bo nikt nie pyta !!!!!!! Coraz bardziej utwierdzam się w tym żeby dać sobie z Wami spokój i że ta moja "praca"na forum nic nie daje ,szkoda :shock: Wydawało mi się chyba że to jest jeden z bardzo ważnych tematów jakie powinniśmy omawiać na tym forum ,liczyłem też na to że ktoś to przemyśli i temat ten umieści w lepszym miejscu niż TEST FEST no totalna klapa i tyle :idea: Widocznie macie wszystkie informacje gdzie szukać czegokolwiek np. o modelu M22 czy o modelu M21 W2 wersji dla USA ........WIECIE PRZECIEŻ TO NO BO NIKT NIE ZADAJE PYTAŃ no to poproszę o odpowiedz bo ja o tym akurat szukam informacji !!!!!!! Koniec z "tylko czytającymi" i niczego nie robiącymi prócz wykradania wiedzy z tego forum ja przestaje dzielić się z kimkolwiek tym co wiem!!!!

Awatar użytkownika
Romano
Posty: 198
Rejestracja: 2007-01-02, 19:04
GG: 0
Lokalizacja: Poddębice
Kontaktowanie:

Post autor: Romano » 2007-02-05, 00:26

nooo to żeśmy Wojtka wkurwili totalnie i wcale się Mu nie dziwię jak lepiej NIESTETY rozwija się tematy o pierdołach i w zasadzie o niczym jakiś humor itp zamiast rozmawiać o tematach dotyczących tematyki forum to lepiej sobie przez funkcję (kopiuj wklej) pożartować i pogadać o pierdołach ....ale może to i wiek większości osób na tym forum ,po prostu nie traktują tego poważnie i z tąd to sranie w banie o pierdołach mało istotnych na tym forum Ale do rzeczy .... Co do prowadzenia zeszytu to naprawdę strzał w dychę ,ja np zacząłem praktycznie każdą część sobie sam wymiarować i popisywać mam już zapisane w szczegółach zawieszenie od B3 każdy najmniejszy drobiazg zapisany i tak będę robił z każdą częścią , a co do szukania wiedzy to nieraz jak się czyta literaturę np. P Zielińskiego to występują często nazwiska mniej znane i to może być kierunek do szukania wiedzy choć by w Internecie ,jeszcze jest możliwość pozyskania informacji z Politechnik ,na pewno można natrafić na ciekawe rzeczy dotyczące naszej motoryzacji i właśnie za pomocą tych nazwisk , a ja zawsze się wypytuje starszych osób którym bardzo dobrze są znane czasy PRL i z różnych opowieści można paru ciekawych rzeczy się dowiedzieć .

A propo Wojtku Twojego zeszyciku to napisz Proszę w jaki sposób to zapisujesz czy rocznikami , modelami w jaki sposób to prowadzisz bo fakt to też nie takie proste aby był w tym wszystkim porządek a nie groch z kapustą ?
Ostatnio zmieniony 2007-02-05, 09:02 przez Romano, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
1angel
Posty: 1113
Rejestracja: 2007-01-19, 18:14
GG: 10200026
Moje maszyny: Kilka legend PRLu
Lokalizacja: WGR
Kontaktowanie:

Post autor: 1angel » 2007-02-05, 00:49

WojtekW pisze:Widocznie macie wszystkie informacje gdzie szukać czegokolwiek np. o modelu M22 czy o modelu M21 W2 wersji dla USA ........WIECIE PRZECIEŻ TO NO BO NIKT NIE ZADAJE PYTAŃ no to poproszę o odpowiedz bo ja o tym akurat szukam informacji !!!!!!! Koniec z "tylko czytającymi" i niczego nie robiącymi prócz wykradania wiedzy z tego forum ja przestaje dzielić się z kimkolwiek tym co wiem!!!!
powiem szczerze ....mnie obchodzą wersje USA albo modele M22 mam problem ze swoją WSK pisze w dziale związanym z mechaniką nie mam problemu chce się rozluźnić przy okazji rozruszając trochę forum pisze w Różnościach rozumiem żę forum jest nowe i dopiero się rozwija ale nie blokujcie tego z czasem przyjdą osoby których będzie to coś obchodzić to napiszą w tym dziale , a nie to kasujcie sobie te konta nie zapominając o moim bo na takim forum pisać nie mam zamiaru pozostaną mi 3 fora w tym jedno o WSK w których pisze czynnie o niebo lepsze :-?
Ostatnio zmieniony 2007-02-07, 01:50 przez 1angel, łącznie zmieniany 3 razy.
no stop signs, speed limit, nobody’s gonna slow me down

Awatar użytkownika
Viper
Posty: 125
Rejestracja: 2007-01-02, 22:12
GG: 0
Lokalizacja: Świdnik
Kontaktowanie:

Post autor: Viper » 2007-02-05, 01:32

Ciebie może i ..obchodzi ale ja i sporo innych osób chętnie by sie czegoś o tym dowiedziało. Jak Ci sie nie podoba to dlaczego sam nie odejdziesz z tego forum tylko każesz sie usuwać... Weź sie nad sobą zastanów...
Ostatnio zmieniony 2007-02-07, 01:46 przez Viper, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sebastian440
Administrator
Posty: 1960
Rejestracja: 2007-01-02, 00:48
Moje maszyny: .
www.mr16bp.blogspot.com
Lokalizacja: Thorn Kupie polskie motocykle sportowe seba440t2@wp.pl
Kontaktowanie:

Post autor: Sebastian440 » 2007-02-05, 16:15

Viper szcunek chociaż raz się zgadzamy ;-) do do wczorajszej rozmowy z Wojtasem to zapisujemy wszystkie ważniejsze rozmowy na dysku. Bo zapomnieć latwo. 1Angels mi wszystko tłumaczy twoje chińskie imie o ktorym dowidziałeś się z działu róźności bo wkońcu to znacznie ciekawsze jeśli się nie podoba to chyba sprawa jasna .... Co do gromadzenia informacji to zaczynamy robić dokumentacje sporta2 tzn. i zastanawiam sie czy lepiej sporzadzac ja w zeszycie czy na kompie chodzi mi o spisywanie poszczególnych wymiarow fotek rysunkow... Do tego mała instrukcja obsługi która jest w dziale s2 którą dodatkowo się poprrawi. Chyba Wojtas to nie taki zły pomysł skoro ludzie zzaczynaja już widziec pozytywne strony tej kłótni... ;-)
Ostatnio zmieniony 2007-02-06, 15:48 przez Sebastian440, łącznie zmieniany 1 raz.

WojtekW

Post autor: WojtekW » 2007-02-06, 17:13

Przeprowadziłem ostatnio sporo rozmów z częścią z Was i to parogodzinnych i w sprawach forum i w sprawach tego co się ostatnio na nim wydarzyło ,prowadziłem dosyć długą rozmowę ostatnio np. z kapiii'm i muszę coś przy okazji wyjaśnić . Moja "zabawa" z wami tu na forum miała na celu przede wszystkim to, abym dosyć sporo przekazał tego co sam wiem w temacie WSK, czy motoryzacji w latach PRL . Mam 45 lat i trochę tych lat spędziłem w tym okresie i mam tę przewagę nad większością z Was że temat WSK to moje lata 18-te więc miałem w końcówce lat 80-tych kiedy zdychał nasz przemysł motoryzacyjny tyle samo lat co większość z Was . Niestety czasy kiedy nasz przemysł nie odbiegał tak znacznie od tego co działo się na świecie to moje dzieciństwo więc te lata są mi nie znane z autopsji lecz z opowiadań i opisów ludzi którzy kochali motocykle i tworzyli ten dział produkcji . Większość z tych ludzi nie żyje niestety więc i sporo umarło i z nimi . Jeśli nie zależy Wam na zdobywaniu wiedzy to przykro mi ale kiedy będziecie mieć około 40-ki i nadal kochać motocykle to będzie dupa blada wszyscy poumieramy my starzy i kto to wam przekaże . Informacja to największa broń w historii naszej cywilizacji ,to dzięki informacją i wiedzy wygrywa się wojny i żyje w dobrobycie . Jeśli stracicie możliwości w zdobywaniu informacji to ,nic nie osiągniecie . Nie ważne jest czy ktoś mnie lubi ,czy jestem upierdliwy , nie liczy się to co ktoś ma do mnie prawdziwego czy urojonego w swojej debilnej ignorancji . Jeśli ktoś chce Wam dać informacje to je pobierajcie ,lecz trzeba się pytać nie czekać jak ktoś to za Was zrobi ,trzeba poprosić to zostanie wam to dane . Jestem już stary więc się nie zmienię ,ze mną można tylko po dobroci inaczej nic nie dam i niczego nie przekaże . Czemu się Was czepiam ????? ,bo macie wiedzę i to wielką w porównaniu do mojej w dziedzinie poszukiwania na necie czy obsługi komputera i właśnie po to się tu z Wami męczę ja daje temat i wiedze która mam ,a Wy szukajcie reszty na necie ,tylko trzeba chcieć a nie tylko czekać jak ktoś za Was to zrobi !!!!!Pisze na Forum zakładam tematy poświęcam czas zamiast siedzieć w warsztacie i robić przy moich motorach i co to daje jeśli jest np. prawie wszystko o amortyzatorach przednich ,a potem w rozmowie na GG pytacie się o to co zostało już napisane i wytłumaczone ,świadczy to o tym że ta praca idzie na marne bo nie przyswajacie wiedzy niestety . Zabierać się do pracy Panowie i Panie bo tylko tak można zdobyć INFORMACJE nie chce słyszeć o tym "ja to nie pisze bo się nie chcę zbłaźniać tylko czytam " to co ? ja mam pisać i paru kolegów z forum a Wy będziecie czytać nie tędy droga !!!!!!! Zabierać się do pracy i szukać po necie w różnych miejscach a nie tylko na stronach WSK i kraść z tych stron co popadnie !!!!!! :evil:

Awatar użytkownika
Berek
Posty: 140
Rejestracja: 2007-01-03, 00:49
GG: 0
Lokalizacja: Łódź/Letterkenny
Kontaktowanie:

Post autor: Berek » 2007-02-07, 04:21

ja jeszcze tak wtrącę.Nie wiem czemu ale lubię szukać informacji w gazetach.no i znów odkryłem i wpadłem na coś na co w ogóle nie zwracałem uwagi.Sprawozdania z imprez motocyklowych.dla przykładu.Czytam archiwalny numer motoru i tu w pewnym momencie: "...miał sporo problemów z instalacją w swoim prototypowym formero..."Kurcze.Ile w tym zdaniu jest zawarte wiedzy.A artykuł po prostu "z dupy" wyciągnięty.
Ostatnio zmieniony 2007-02-07, 08:59 przez Berek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RaPi
Posty: 121
Rejestracja: 2007-01-03, 18:40
GG: 0
Moje maszyny: ze Świdnika
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: RaPi » 2007-02-13, 08:53

Ja musze przyznac ze pokrecilem sie po politechnice lubelskiej i nic ciekawego nie znalazlem, pewnie cos jest w pracach magisterskich ale do tego dostepu raczej narazie nie uzyskam.

Awatar użytkownika
Stary
Posty: 1195
Rejestracja: 2007-01-04, 12:45
GG: 3029753
Moje maszyny: Wigry 3 + Gnom.
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: Stary » 2007-02-13, 09:22

Hmm... Wojtku ... skąd ja biorę wiedze o wsk? Z opowiadań takich jak Twoje, z wiedzy, którą od kilku lat przekazuje mi Fenix i z opowiadań innych znajomych z którymi wymieniamy się zdjęciami i informacjami. Gromadzę też w miare możliwości literature fachową w oryginale - głównie instrukcje obsługi.

To bardzo fajne metody - gromadzenie zdjęć i literatury. Ze zdjęć można bardzo wiele wyczytać. Przykładowo - gdy masz na dysku zdjęcia 30 różnych egzemplarzy M06L możesz w końcu uwypuklić elementy które są standardem, a które są przeróbkami. Ja w ten sposób zaczynałem przygode z gromadzeniem wiedzy :)

Potem przyszła kolej na bardziej wyrafinowane metody np. literatura. Do dziś pamiętam, że w wfm prawy czop wału korbowego był o 1,6mm krótszy niż ten sam czop w wale wski :evil:

Prawda jest taka, że mam coraz mniej czasu - studia, studia. Rapi jesteś genialny! Ależ k*** przecież ja mam dostęp do Jagiellonki! Może w niej znajde coś ciekawego? W sumie w jakiś weekend mógłbym podskoczyć i poszukać jakiejś literatury i prac na temat polskich bryk. O w dupe jeża .... a mój kumpel z ławki z liceum studiuje na wydziale mechanicznym politechniki krakowskiej ... jestem kretynem ;D

WojtekW

Post autor: WojtekW » 2007-02-13, 14:39

Już kiedyś o tym pisałem że sporo musi być na uczelniach , dziękuję Wam chłopaki to jest to o co mi chodziło ,szukanie w innych miejscach niż książki , strony o WSK czy forum ,dziękuję :zdrowko:

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Wojtek » 2007-02-18, 18:02

Ja uczę się na Politechnice Warszawskiej która ma bardzo przyzwoitą bibliotekę. Kiedyś na allegro był numer czasopisma z artykułem o planach rozwojowych fabryki WSK no to poszedłem sobie do biblioteki i ten artykuł przeczytałem.
Z tego co mi wiadomo mogę zajrzeć do każdego czasopisma które wyszło w naszym kraju w ciągu... sporego okresu czasu od dziś wstecz :)
Jednak drążenie w którym numerze można coś znaleźć to już robota na którą nie mam pomysłu.
Jakby mieć dostęp do jakiejś bibliografii wueskowej... marzenie :)
Książki z ogólnym zarysem przemysłu motoryzacyjnego są do wzięcia lub do czytania na miejscu. Przepchnę semestr i zacznę się w to bawić.

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Wojtek » 2007-02-20, 11:48

Jeśli dostanę wskazówki gdzie szukać to ruszę temat i podziele się ewentualnymi efektami.

WojtekW

Post autor: WojtekW » 2007-02-21, 22:45

Wojtek ,między innymi trzeba sprawdzić co zostało z Zakładów Artystyczno-badawczych Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych . Gdzie pracowała grupa plastyków którą przewodził Profesor Cezary Nawrot twórca wyglądu naszej WSK . O ludziach z politechniki muszę poszukać moich zapisków ,to potem też Ci dam namiary .

Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 954
Rejestracja: 2007-01-12, 18:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Wojtek » 2007-02-22, 19:26

Chyba moja deklaracja zbyt poważnie zabrzmiała. W moim przypadku odnajdywanie ludzi związanych z fabryką nie ma większego sensu bo moja ogólna wiedza w temacie jest neizmiernie mała i na dobrą sprawę osobiście nie mam żadnych pytań aby zadać tym ludziom. A przecież nie powiem 'proszę mi powiedzieć jak to było z WSK'. Rozmowy z tymi osobami były by gratką dla miłośników marki zgłębiających całą historię produkcji lecz majacych pewne luki. Wtedy profesura mogłaby je wypełnić w trakcie rozmowy.
Bardziej chodziło mi o to iż w bibliotece PW mogą być wydawnictwa zawierające ciekawe informacje o planach rozwojowych czy unikalnych modelach. Dla mnie to by było najciekawsze.

Tym bardziej odnajdywanie osób z innych uczelni tyle tylko że mieszkających w moim mieście to nie jest moja działka. Oczywiście nie chodzi mi o "mam to w dupie, sam sobie szukaj". Po prostu jestem szarym posiadaczem m21w2 który chętnie czasami wysłuchałby głodnych kawałków o historii fabryki. Ale to raczej wiedza z książek mnie zadowoli plus czasopisma z epoki.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość