Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Awatar użytkownika
motonita
Posty: 286
Rejestracja: 2007-05-05, 22:39
GG: 2971759
Moje maszyny: WSK M06B3 GIL, WSK M06B3 KOS, i 12 innych jednośladów
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: motonita » 2014-03-09, 13:41

ale co ma UNIKAT do zniżek??
Jak mnie pokur... ze klikam w dowolny link na tym forum a on nie otwiera sie w nowym oknie....

Awatar użytkownika
Oktan175
Posty: 399
Rejestracja: 2012-11-23, 18:14
GG: 0
Moje maszyny: WSK B3 , M21 W2
Lokalizacja: Lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: Oktan175 » 2014-03-09, 14:38

Nic . Trochę źle mnie zrozumiałeś .

Jeśli zarejestruje normalnie i będę płacił OC za okres pełnego roku przykładowe 200 zł .
To może lepiej zarejestrować na UNIKAT i płacić za 6 miesięcy dajmy na to 100 zł co na przełomie 10 lat da nam 1000 zł a nie 2000 zł w przypadku opłacania całorocznego .

Liczę tak w przypadku rejestracji na UNIKAT 100 zł za 6 miesięcy na OC i koszt rzeczoznawcy 300 zł .

Czyli podsumowując na okresie 10 lat zaoszczędzę w przybliżeniu 700 zł .

Dobrze myśle czy może źle to wszystko zrozumiałem ? Ktoś potwierdzi moje myślenie ? :D

Awatar użytkownika
motonita
Posty: 286
Rejestracja: 2007-05-05, 22:39
GG: 2971759
Moje maszyny: WSK M06B3 GIL, WSK M06B3 KOS, i 12 innych jednośladów
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: motonita » 2014-03-09, 15:49

nie kolego całkiem błądzisz...

po 1 składka roczna w automobilklubie to 40 zł na rok

oc w PZU będąc członkiem z ramienia wysuniętym na czoło dostajesz 70% zniżki... na każdy pojazd który ma 25 lat

dalej... z roku na rok będą ci rosły zniżki... jednak w przypadku krótko terminowego OC ustawa podaje że nie honoruje się zniżek

czyli jak normalnie masz płacić 200 zł bez zniżek to 60 zł ze zniżką 70%, plus składka roczna PZM 40 zł i 5 zł wpisowe
za kolejny rok masz juz 200 zł bez znizek 10% za pierwszy rok bezszkodowosci to 180 i od tego 70% za weterana to 54 zł plus 40 zł składka roczna 94 zł...

i tak co rok...
Jak mnie pokur... ze klikam w dowolny link na tym forum a on nie otwiera sie w nowym oknie....

Awatar użytkownika
Oktan175
Posty: 399
Rejestracja: 2012-11-23, 18:14
GG: 0
Moje maszyny: WSK B3 , M21 W2
Lokalizacja: Lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: Oktan175 » 2014-03-09, 17:50

Dzięki za odpowiedź .
Ktoś potwierdzi słowa kolego i może ktoś coś doda ?

Nie to żebym nie dowierzał albo coś ale zależy mi na 100 % informacjach .

Awatar użytkownika
motonita
Posty: 286
Rejestracja: 2007-05-05, 22:39
GG: 2971759
Moje maszyny: WSK M06B3 GIL, WSK M06B3 KOS, i 12 innych jednośladów
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: motonita » 2014-03-10, 11:07

:) a co ci mam potwierdzić?

zadzwoń sobie na ogólna infolinie PZU i powiedz ze chcesz OC dla weterana a ty jesteś członkiem PZM to ważne:)
Jak mnie pokur... ze klikam w dowolny link na tym forum a on nie otwiera sie w nowym oknie....

transo
Posty: 67
Rejestracja: 2009-05-20, 09:43
Moje maszyny: WSK M06 - L 1963r.
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: transo » 2014-07-07, 13:12

Witam.
Odrestaurowałem swoją Wsk-ę i chciałbym ją zarejestrować.
Wskę nabyłem od pewnej babci. Motocykl po mężu. Mąż nie żyje już od 91roku.
Przekazała mi wszelkie dokumenty.
Dowód rejestracyjny, ubezpieczenia, oraz dokument potwierdzający wymeldowanie motocykla z 77roku.
Motocykl posiadał tablice zgodne z dowodem rejestracyjnym.
Teraz pytanko co radzicie???
Czy jest jakiś problem jeśli motocykl został wymeldowany???
A może ktoś jest z Gliwic i załatwiał podobne sprawy.
Jechać do babci i spisać umowę?
W sumie to chyba mógłbym to zrobić sam ale będę prawnie okej więc podjade i zapytam.
I czy jest różnica między darowizną a zakupem. Jak to się ma w umowach.
I czy mogę teraz przedstawić umowę z powiedzmy 90roku w WK?
Poradzcie coś...

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: Charlotta » 2014-07-07, 13:44

W WK umowa ks i darowizny jest traktowana równorzędnie. Jak powyżej 1000 zł to chcą pieczątkę skarbówki. Nie ma znaczenia dla WK z którego roku jest umowa, ale w Skarbowym już by naliczyli karę. Z pewnością jednak umowę spisaliście poniżej tej kwoty, z danymi osobowymi aktualnymi na 90 rok ;-) To, że motor wyrejestrowany nie stanowi problemu, robisz przegląd i dostajesz białą tablice. Słyszałam jednak, że niektóre WK mają swoje widzimisię i chcą dodatkowo opinii rzeczoznawcy na unikat.

Awatar użytkownika
Merh
Posty: 27
Rejestracja: 2013-11-21, 23:36
GG: 0
Moje maszyny: Junak 2xM10,2x Przejściówka,2x Kobuz
Lokalizacja: Lubartów/lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: Merh » 2014-07-08, 00:13

jako ze jestem na bieżąco z tematem "pojazdu o wartosci historycznej" (unikat): wszystko załatwia sie w poł dnia,w zaleznosci od rzeczoznawcy. Koszt jego usługi to 150zł,koszty w WK to ok 40zł probne + pozniej blachy zwykłe,60zł przegląd, ubezpieczenie-u mnie warta dała 48zł bez cudów o zabytkach itp. Mają podział pojemnosciowy do 250,wiec dla nas idealnie. W pzu na dzien dobry przy ful znizkach i moim rejonie dali mi 95. podziekowałem. Rzeczoznawca robi 3 fotki,spisuje coś jakby biała karta (w innej wersji) ogolnie mysle ze na gotowo zamkne sie w 300zł z ubezpieczeniem na rok :) warto!

Pojazd "unikatowy" nie podlega ubezpieczeniu czasowemu. Jedynie zabytki i jedynie za okazaniem kwitu przynaleznosci do PZM. Nie warto wiec sie w zabytek pchać,bo oszczednosc licha. Konserwator zabytków stwierdził,ze teoretycznie mozna startować o hajs na odrestaurowanie motocykla,ale szanse na jej pozyskanie małe. coś jakby "uj nie zabytek,kamienica polityka ważniejsza".

mevinto
Posty: 3
Rejestracja: 2014-08-24, 20:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Lokalizacja: Kraczkowa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: mevinto » 2014-08-24, 20:52

Witam, czy ktoś zna może jakiegoś tańszego rzeczoznawcę z okolicy Rzeszowa ? PS, pisałem do naczelnika WK odnośnie potrzebnych mi dokumentów i odpisał następująco:
"Dzień dobry
Jeżeli jest wyrejestrowany na stałe, a nie chce Pan wpisu do ewidencji zabytków, to prosze wykonać opinie rzeczoznawcy (wpisani na liste rzeczoznawców przez Minist.Infrastruktury obecnie Minfrastruktury i Rozwoju) o tym ,że jest to pojazd unikatowy po czym wykonać zwykłe okresowe badanie techniczne. Oczywiście do rejestracji przedstawia Pan dokumenty potwierdzające własność pojazdu."
I tu moje drugie pytanie, nawiązując do maila od pana naczelnika nigdzie nie pisze, że po opinii rzeczoznawcy mam rejestrować tymczasowo na czerwone tablice w urzędzie, tylko po opinii mam mam wykonać zwykłe okresowe badanie techniczne (pewnie na nr ramy wski bo na co? jak tablic nie będzie) i z opinią rzeczoznawcy, przeglądem i dokumentami potwierdzającymi własność pojazdu (umowa k/s lub darowizna) dopiero do urzędu. Tak mam to rozumieć ? Pozdrawiam

kamyk1
Posty: 154
Rejestracja: 2013-09-05, 11:30
GG: 0
Moje maszyny: wsk175
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: kamyk1 » 2014-08-24, 21:36

A Ile bierze u Ciebie Kolego Rzeczoznawca? ja jestem ze śląska rzeczoznawca był z kielc wział 100 za opinie na unikat dzis mam wsk zarejestrowaną śmigam gdzie chce bez obaw. ;-)

mevinto
Posty: 3
Rejestracja: 2014-08-24, 20:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Lokalizacja: Kraczkowa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: mevinto » 2014-08-25, 19:15

u mnie w PZMOT wołali ok 400 zł !! ale znalazłem tańszego który z dojazdem liczy sobie 200 zł, także w tym tygodniu pewnie się zjawi , psztryknie fotki i gitara, a w urzędzie naczelnik WK powiedział mi, że nie musze mieć czerwonych tablic, tylko znaleźć starą tablice (jak mam) i na nią żeby mi zrobili przegląd i wtedy do WK zarejestrować.

mevinto
Posty: 3
Rejestracja: 2014-08-24, 20:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK125
Lokalizacja: Kraczkowa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: mevinto » 2014-08-26, 19:14

Mam jeszcze pytanie odnośnie darowizny. Czy będę musiał zgłosić w urzędzie skarbowym i ewentualnie wnieść jakieś opłaty z tytułu darowizny ?

Awatar użytkownika
ziaja25
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-15, 22:08
GG: 8349715
Moje maszyny: M06B1
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: ziaja25 » 2014-09-09, 20:06

Kolego mevinto trzeba iść do skarbówki zgłosić. Taką informacje dostałem dziś w wydziale komunikacji przy rejestracji z umową darowizny. Dodam że kwota wpisana była dużo poniżej 1 tyś zł. Jutro idę tam to dam znać jak to wszystko dokładnie wygląda.

Awatar użytkownika
zmyngut
Posty: 686
Rejestracja: 2011-07-01, 10:20
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Lokalizacja: Poniatowa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: zmyngut » 2014-09-09, 21:22

Po ch.. wam ta darowizna? Ja z własnym ojcem pisałem umowę kupna sprzedaży ( ;D )- właśnie dlatego żeby nie łazić po jakiś tam skarbówkach.

Awatar użytkownika
ziaja25
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-15, 22:08
GG: 8349715
Moje maszyny: M06B1
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: ziaja25 » 2014-09-10, 11:32

Już wszystko wiem odnośnie skarbówki i darowizny! W wydziale komunikacji wprowadzają w błąd! Nic nie trzeba zgłaszać jak jest mała kwota i w bliskiej rodzinie!

Awatar użytkownika
motonita
Posty: 286
Rejestracja: 2007-05-05, 22:39
GG: 2971759
Moje maszyny: WSK M06B3 GIL, WSK M06B3 KOS, i 12 innych jednośladów
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: motonita » 2014-10-29, 15:44

Charlotta pisze:W WK umowa ks i darowizny jest traktowana równorzędnie. Jak powyżej 1000 zł to chcą pieczątkę skarbówki. Nie ma znaczenia dla WK z którego roku jest umowa, ale w Skarbowym już by naliczyli karę. Z pewnością jednak umowę spisaliście poniżej tej kwoty, z danymi osobowymi aktualnymi na 90 rok ;-) To, że motor wyrejestrowany nie stanowi problemu, robisz przegląd i dostajesz białą tablice. Słyszałam jednak, że niektóre WK mają swoje widzimisię i chcą dodatkowo opinii rzeczoznawcy na unikat.
TO NIE JEST WIDZIMISIE ... to jest PRD.... jezeli jakiś urząd działa inaczej.... łamie prawo
Merh pisze:jako ze jestem na bieżąco z tematem "pojazdu o wartosci historycznej" (unikat): wszystko załatwia sie w poł dnia,w zaleznosci od rzeczoznawcy. Koszt jego usługi to 150zł,koszty w WK to ok 40zł probne + pozniej blachy zwykłe,60zł przegląd, ubezpieczenie-u mnie warta dała 48zł bez cudów o zabytkach itp. Mają podział pojemnosciowy do 250,wiec dla nas idealnie. W pzu na dzien dobry przy ful znizkach i moim rejonie dali mi 95. podziekowałem. Rzeczoznawca robi 3 fotki,spisuje coś jakby biała karta (w innej wersji) ogolnie mysle ze na gotowo zamkne sie w 300zł z ubezpieczeniem na rok :) warto!

Pojazd "unikatowy" nie podlega ubezpieczeniu czasowemu. Jedynie zabytki i jedynie za okazaniem kwitu przynaleznosci do PZM. Nie warto wiec sie w zabytek pchać,bo oszczednosc licha. Konserwator zabytków stwierdził,ze teoretycznie mozna startować o hajs na odrestaurowanie motocykla,ale szanse na jej pozyskanie małe. coś jakby "uj nie zabytek,kamienica polityka ważniejsza".
tak czy siak... taniej mi wychodzi na zółte...
zubr9471 pisze:Czyli podsumowując - o ile dobrze rozumiem: Unikat robimy wtedy, gdy mamy dowód i pojazd skreślony z ewidencji, a zabytek jeżeli nie mamy dowodu. (?) (Marginalna) różnica jest w tych obrzydliwych żółtych blachach ?
(motonita nie bij...)
bił nie będe... jeszcze NIE!!!
zabytek robimy jak chcemy tanio i oszczednie... (i inne)
kolekcionera jak chcemy szybko kosztownie i bez rewelacji.... (bez innych)
mevinto pisze:Witam, czy ktoś zna może jakiegoś tańszego rzeczoznawcę z okolicy Rzeszowa ? PS, pisałem do naczelnika WK odnośnie potrzebnych mi dokumentów i odpisał następująco:
"Dzień dobry
Jeżeli jest wyrejestrowany na stałe, a nie chce Pan wpisu do ewidencji zabytków, to prosze wykonać opinie rzeczoznawcy (wpisani na liste rzeczoznawców przez Minist.Infrastruktury obecnie Minfrastruktury i Rozwoju) o tym ,że jest to pojazd unikatowy po czym wykonać zwykłe okresowe badanie techniczne. Oczywiście do rejestracji przedstawia Pan dokumenty potwierdzające własność pojazdu."
I tu moje drugie pytanie, nawiązując do maila od pana naczelnika nigdzie nie pisze, że po opinii rzeczoznawcy mam rejestrować tymczasowo na czerwone tablice w urzędzie, tylko po opinii mam mam wykonać zwykłe okresowe badanie techniczne (pewnie na nr ramy wski bo na co? jak tablic nie będzie) i z opinią rzeczoznawcy, przeglądem i dokumentami potwierdzającymi własność pojazdu (umowa k/s lub darowizna) dopiero do urzędu. Tak mam to rozumieć ? Pozdrawiam
mam taniego rzeczoznawce w Stalowej Woli
ad2 nie musisz rejestrowac do opini rzeczoznawcy ale musisz zarejestrowac na badanie techniczne :) (w przypadku zółtych nie musisz :) )
ad3 będą tablice.... probne....

cała reszte dobrze rozumiesz
mevinto pisze:u mnie w PZMOT wołali ok 400 zł !! ale znalazłem tańszego który z dojazdem liczy sobie 200 zł, także w tym tygodniu pewnie się zjawi , psztryknie fotki i gitara, a w urzędzie naczelnik WK powiedział mi, że nie musze mieć czerwonych tablic, tylko znaleźć starą tablice (jak mam) i na nią żeby mi zrobili przegląd i wtedy do WK zarejestrować.
w sumie to kierownik WK nadzoruje SKP wiec skoro on uważa że tak może byc... spoko :)





co do kwot.... kwota<1000 nic nietrzeba zgłaszac... nie wazne czy rodzina czy nie
Jak mnie pokur... ze klikam w dowolny link na tym forum a on nie otwiera sie w nowym oknie....

piter
Posty: 221
Rejestracja: 2011-10-19, 11:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 M06B3
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: piter » 2014-10-29, 16:28

a jeśli mam swoją zarejestrowaną na białych na siebie i chciałbym ją na żółte, to mniej jest załatwiania z papierami, czy tak samo jak bym rejestrował ją od początku ?

Awatar użytkownika
motonita
Posty: 286
Rejestracja: 2007-05-05, 22:39
GG: 2971759
Moje maszyny: WSK M06B3 GIL, WSK M06B3 KOS, i 12 innych jednośladów
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: motonita » 2014-10-29, 16:31

wpis badanie WK
Jak mnie pokur... ze klikam w dowolny link na tym forum a on nie otwiera sie w nowym oknie....

piter
Posty: 221
Rejestracja: 2011-10-19, 11:51
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 M06B3
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: piter » 2014-10-29, 16:36

acha, czyli rzeczoznawca jest potrzebny, opinia musi być od niego?

Awatar użytkownika
motonita
Posty: 286
Rejestracja: 2007-05-05, 22:39
GG: 2971759
Moje maszyny: WSK M06B3 GIL, WSK M06B3 KOS, i 12 innych jednośladów
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja jako UNIKAT od A do Z

Post autor: motonita » 2014-10-29, 17:21

a gdzie jest napisane ze w jakimkolwiek przypadku musi byc rzeczoznawca na zolte?
Jak mnie pokur... ze klikam w dowolny link na tym forum a on nie otwiera sie w nowym oknie....

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości