Rejestracja po zmarłym.

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Rumun
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-21, 23:10
GG: 0
Moje maszyny: WSKM06-64
MR2 Żak
Komar2350
Jawa50Kaczka
Motorynka
Lokalizacja: Turek
Kontaktowanie:

Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Rumun » 2015-07-19, 21:17

Dzień dobry.
Słuchajcie, potrzebuję porady dotyczącej rejestracji WSKi.
Dostałem WSKę po dziadku. Dowód jest, w dowodzie nazwisko poprzedniego właściciela przed dziadkiem. Jest także umowa kupna między osobą z dowodu i moim dziadkiem z 1984r. W dowodzie wbite czasowe wyrejestrowanie w chyba 1980r. Dowód nieucięty. Do tego momentu wszystko byłoby proste ale jest kłopot bo dziadek nie żyje już 20lat. Jak teraz załatwić sprawę żeby np. babcia mogła ze mną podpisać umowę kupna lub darowizny.
Babcia jest oficjalnie teraz uprawniona do takich spraw czy trzeba sądownie ustalać własność? Nie ukrywam że chciałbym załatwić to jak najprościej. Podpisanie umowy z dziadkiem odpada z przyczyn oczywistych.

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Charlotta » 2015-07-19, 21:32

A poszukaj tej starej umowy, którą dziadek spisał 20 lat temu z Twoim ojcem ;-)

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1300
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: czankete » 2015-07-19, 21:52

Rumun pisze:Jak teraz załatwić sprawę żeby np. babcia mogła ze mną podpisać umowę kupna lub darowizny.
Babcia jest oficjalnie teraz uprawniona do takich spraw czy trzeba sądownie ustalać własność?
....pierwsza sprawa - ustal czy po śmierci dziadka spadek został sądownie / notarialnie stwierdzony? Kto został spadkobiercą - tylko babcia? Czy też byli inni spadkobiercy?

...hmmm, Charlotta, a skąd ojciec w dziadkowej umowie?

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Charlotta » 2015-07-19, 22:39

Kolega zapytał o najprostszy sposób, jak mniemam nie chciałby brnąć w sprawę spadkową albo zasiedzenie. Na rejestracji trudnych tematów w przeróżnych konfiguracjach się znam, ale nie muszę doradzać, skoro pojawiają się wątpliwości. Chętnie poczytam, co radzą inni, może też skorzystam.

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Texas Ranger » 2015-07-19, 22:41

Najprostszy sposób, to umowa darowizny/sprzedaży między Tobą, a dziadkiem, reszty domyśl się sam... Jeśli jednak Twój wiek i data śmierci dziadka na to nie pozwala, a z wypowiedzi wynika, że wnuczek miał 12 lat, a zatem nie miał zdolności do czynności prawnych, ani zdolności prawnej, to pomysł z umową z ojcem jest jak najbardziej uzasadniony.

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Charlotta » 2015-07-20, 07:56

Dokładnie tak jak mówi Texas Ranger :-)

Awatar użytkownika
Rumun
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-21, 23:10
GG: 0
Moje maszyny: WSKM06-64
MR2 Żak
Komar2350
Jawa50Kaczka
Motorynka
Lokalizacja: Turek
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Rumun » 2015-07-20, 09:42

Dziękuję panowie za rady.
Niestety umowy między mną a dziadkiem nie mogę odszukać ze względu na mój uwczesny wiek (12lat).

Muszę się dowiedzieć jak wygląda sprawa spadkobiercy. Czy to babcia czy ktoś z dzieci. Zapewne sama WSKa nie została nikomu zapisana.

Powiedzcie czy takie sądowe sprawy są skomplikowane i kosztowne?

Jak nic nie wymyślę to może ostatecznie poszukam jeszcze dokładniej czy dziadek czasem komuś nie odsprzedał WSKi ale nie wiem czy ktoś mi pomoże w szukaniu.

majki
Posty: 205
Rejestracja: 2012-05-08, 21:23
GG: 0
Moje maszyny: teraz Wsk Kos,Osa.Kiedyś 12 motorków Wsk:-)
Lokalizacja:
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: majki » 2015-07-20, 16:24

Kolego Rumun,wsk od dziadka pewnie kupił Twój ojciec a Ty odkupiłeś ją od ojca-poszukaj gdzieś umowy,pewnie się znajdzie:-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rumun
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-21, 23:10
GG: 0
Moje maszyny: WSKM06-64
MR2 Żak
Komar2350
Jawa50Kaczka
Motorynka
Lokalizacja: Turek
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Rumun » 2015-07-20, 23:18

majki pisze:Kolego Rumun,wsk od dziadka pewnie kupił Twój ojciec a Ty odkupiłeś ją od ojca-poszukaj gdzieś umowy,pewnie się znajdzie:-)
Pozdrawiam
Zapewne tak było, muszę ojca zapytać.

Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa.
Na umowie z 1984r widnieje kwota 6000zl (dużo to wtedy było?) i pieczęć Urzędu Skarbowego. Ciekawe czy w latach 1990-95 też tak podpisywano umowy? Zastanawia mnie też utrata wartości WSKi przez 10lat od zakupu przez dziadka. Pytam bo hobbistycznie interesuję się urzędową papierologią z tamtej epoki.

Awatar użytkownika
Halski
Posty: 209
Rejestracja: 2011-12-29, 11:33
GG: 0
Moje maszyny: WSK M06B3 1980r.
SHL M04 1953r.
SHL M17 Gazela 1969r.
...
Lokalizacja: LPU
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Halski » 2015-07-21, 23:32

Dziadek mógł przekazać twojemu ojcu motocykl nieodpłatnie.

Awatar użytkownika
Shoei
Posty: 195
Rejestracja: 2007-06-06, 03:19
GG: 1233445
Moje maszyny: www.wsk-perkoz.blogspot.com
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Shoei » 2015-07-22, 10:16

Ewentualnie można próbować zasiedzenia. Dziadek zmarł, Wieśkę ojciec przygarnął ileś tam lat temu bo babka na złom chciała wyrzucić. Składasz wniosek do sądu i na 99% sprawa wygrana. http://zasiedzenie.net/zasiedzenie-ruch ... -ruchomej/ masz więcej pierwszy z googla link.
http://wsk-perkoz.blogspot.com Kupie motocykl oraz części do WSK Perkoz

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Charlotta » 2015-07-22, 15:13

Też można, tyle że trwa długo. Na przykład u mnie 1 rok i 3 miesiące: złożenie wniosku, wyznaczenie terminu, I rozprawa, ogłoszenie, II rozprawa ze świadkiem, uprawomocnienie.

Awatar użytkownika
Shoei
Posty: 195
Rejestracja: 2007-06-06, 03:19
GG: 1233445
Moje maszyny: www.wsk-perkoz.blogspot.com
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Shoei » 2015-07-23, 12:35

Czyli się da i w przypadku kiedy remontujemy jednocześnie motocykl to przed końcem remontu mamy kwit.
http://wsk-perkoz.blogspot.com Kupie motocykl oraz części do WSK Perkoz

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym.

Post autor: Charlotta » 2015-07-23, 14:43

W przypadku złożenia wniosku o zasiedzenie po dziadku Sąd może jednak zrobić z tego sprawę spadkową, co najwyżej trochę potrwa, ale na pewno skończy się pomyślnie, bo to w końcu rodzina. Trzeba pamiętać, że w WK przy rejestracji honorują stwierdzenie o nabyciu spadku jedynie gdy wpisany jest tam konkretny motocykl przynajmniej z numerem ramy.
Tu macie najprostszy sposób na zasiedzenie różnych znalezionych przypadkowo motocykli ;-) Mam już tak zasiedziane 2 sztuki.
Data
Imię i nazwisko, dane
Sąd Rejonowy
Wydział Cywilny

Wartość przedmiotu sprawy: …………………………

WNIOSEK O STWIERDZENIE ZASIEDZENIA RZECZY RUCHOMEJ

W imieniu własnym wnoszę o:

1. stwierdzenie w trybie nieprocesowym, iż nabyłam z dniem ……. przez zasiedzenie własność motocykla WSK, nr VIN ……,
2. dopuszczenie dowodu z zeznania świadka:
…..

Uzasadnienie

Wniosek dotyczy motocykla WSK 125 typ M06B3 – produkowanego w latach 1961-1967 przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Swidniku- rok produkcji …., nr ramy ….. , zdjęcie.

Jestem posiadaczem samoistnym przedmiotowego motocykl a w dobrej wierze. Uczestnik postępowania, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie nie jest mi znany. Początek okresu zasiedzenia dokumentuje pismo …….

Przedmiotowy motocykl został znaleziony na terenie …….. nieruchomości, której właścicielką jestem od …….. Znalazł go dnia ……. świadek, pan ………….., i przekazał mnie. Motocykl znajdował się w rumowisku, które prawdopodobnie było kiedyś komórką gospodarczą. Motocykl potraktowałam jako złom porzucony przez dawnego właściciela. Ostatni numer rejestracyjny ustaliłam poprzez CEPiK. Wg załączonej informacji motocykl został wyrejestrowany w …….., nie jest też kradziony, co sprawdziłam na Komendzie policji w ………………. w dniu ……………….. Wśród przepytanych sąsiadów nikt nie potrafił wskazać właściciela, a nawet nie kojarzył takiego motocykla w sąsiedztwie.Wywiesiłam również we wsi dwa ogłoszenia o poszukiwaniu właściciela, jednak nikt się nie zgłosił.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jestem miłośniczką starej motoryzacji. Sądowe stwierdzenie prawa własności umożliwi mi renowację i odbudowę tego zabytku polskiej motoryzacji.
Załączniki

W takim wniosku ważne jest każde słowo, np. nie używać słów : kupiony, umowa, sprzedany, tylko: otrzymany, prezent, znaleziony, przekazany itd.
Powodzenia!

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości