Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

smoku
Posty: 44
Rejestracja: 2015-01-01, 21:04
GG: 0
Moje maszyny: WSK kos
Lokalizacja: tarnów
Kontaktowanie:

Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: smoku » 2015-08-01, 21:49

Witam wszystkich jestem nowy jednak forum przeglądam od dawna.
Znalazłem rok temu u babci w szopie zdekompletowaną wsk mo6 Z2 którą chce wyremontować ale najpierw chciałbym ją zarejestrować w miare najtańszy sposób.
Problem polega na tym,że dziadek zmarł w 1986 roku i tak motocykl przeleżał do tej pory, papiery zagineły tablicy też nie ma.
Babcia nie pamięta dokładnie ale mówi że motocyklem dziadek jeżdził i raczej go nie wyrejestrowywał.
I teraz moje pytanie jak sprawdzić czy motocykl nadal widnieje w wydziale komunikacji i czy wogóle jest jakaś szansa na rejestracje bez sprawy w sądzie o zasiedzenie

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Charlotta » 2015-08-01, 22:31

Jeżeli nie wyrejestrowywał to spisz na karteczce numer ramy i poproś panią w WK o sprawdzenie w komputerze. Najlepiej z i bez S0, bo różnie ten numer jest wpisywany.

smoku
Posty: 44
Rejestracja: 2015-01-01, 21:04
GG: 0
Moje maszyny: WSK kos
Lokalizacja: tarnów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: smoku » 2015-08-02, 09:00

Ok a jeśli nie wyrejestrował to jest jakaś szansa na rejestracje

Awatar użytkownika
Shoei
Posty: 195
Rejestracja: 2007-06-06, 03:19
GG: 1233445
Moje maszyny: www.wsk-perkoz.blogspot.com
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Shoei » 2015-08-02, 11:01

Jak nie wyrejestrowal to piszesz umowe kupna sprzedazy z dziadkiem z data przed jego smiercia i po problemie. Oczywiście takie coś to nielegalne ale w naszym chorym kraju niestety jesteśmy zmuszeni poniekąd do takich dziwactw.
http://wsk-perkoz.blogspot.com Kupie motocykl oraz części do WSK Perkoz

smoku
Posty: 44
Rejestracja: 2015-01-01, 21:04
GG: 0
Moje maszyny: WSK kos
Lokalizacja: tarnów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: smoku » 2015-08-02, 11:25

Też myślałem o spisaniu umowy na między dziadkiem a mama a później na mnie bo ja niestety miałem roczek jak dziadek umarł :) tylko zastanawiam się bo nie ma dowodu rejestracyjnego i tablicy czy to przejdzie i co wpisze w umowie jak nie znam numeru rejestracyjnego ani pesel dziadka

Awatar użytkownika
Charlotta
Posty: 463
Rejestracja: 2013-11-22, 19:12
GG: 0
Moje maszyny: Osa M50, Osa M52, Shl M11
Lokalizacja: Kursko
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Charlotta » 2015-08-02, 21:58

Kolego młody, czytaj ze zrozumieniem. Po numerze ramy da się dotrzeć do numeru rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym. Już to napisałam wyżej.

Awatar użytkownika
Shoei
Posty: 195
Rejestracja: 2007-06-06, 03:19
GG: 1233445
Moje maszyny: www.wsk-perkoz.blogspot.com
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Shoei » 2015-08-03, 09:12

Sprawa jest taka że jak to jest po najbliższej rodzinie to tylko wystarczy chcieć.
http://wsk-perkoz.blogspot.com Kupie motocykl oraz części do WSK Perkoz

mareklniano
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-30, 07:10
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: mareklniano » 2017-10-14, 02:00

Witam, podepnę się pod temat.
Posiadam wsk 125 85r nr ramy 3441....
Mam tablice rejestracyjną, mam dowód rejestracyjny, tylko ze motor jest zarejestrowany na dziadka, dziadek zmarł w 1999roku. Czy jak spisze umowę na siebie z datą wcześniejszą to nie będzie problemu z urzędem skarbowym? Dodam ze w 99 roku miałem 15 lat.
Dzięki za odpowiedz, pozdrawiam.
Marek.

Awatar użytkownika
daroohd
Posty: 2305
Rejestracja: 2013-06-03, 18:58
GG: 0
Moje maszyny: Wsk Lelek.
Lokalizacja: Skała

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: daroohd » 2017-10-14, 05:30

Jak masz umowe z poczatku 99 z wartoscia 100 zl to nie.

mareklniano
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-30, 07:10
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: mareklniano » 2017-10-14, 14:42

Ok, dzięki.
Aby przerejestrować, motocykl musi mieć aktualny przegląd techniczny?

halcik
Posty: 2230
Rejestracja: 2015-11-30, 09:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOS 85 i inne
MZ ES 250/2 i inne
WFM OSA M52 i M50
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: halcik » 2017-10-14, 15:05

Tak

Awatar użytkownika
Gaceczkos
Posty: 203
Rejestracja: 2007-01-01, 23:28
GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Gaceczkos » 2017-11-09, 02:19

Sprawę można załatwić w pełni legalny sposób, bez podrabiania umów etc.
Temat mam przerobiony i mając motocykl od spadkobierców, bez dowodu rejestracyjnego i tablicy rejestracyjnej udało się zarejestrować na białą tablicę.
Pierwszą sprawą jest pytanie czy po zmarłej osobie, będącej niegdyś właścicielem motocykla, zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jeśli tak, trzeba spisać umowę ze WSZYSTKIMI spadkobiercami. Niezbędne będzie też ORYGINALNE postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Bez tego dokumentu umowa będzie bezwartościowa. Jeśli te warunki nie zostały spełnione, to nie czytajcie dalej.
Następnie: jeśli jest dowód rejestracyjny sprawa jest łatwiejsza. Jeśli zaś go nie ma, bazując na wszystkim co dostępne (marka, rok produkcji, numer rejestracyjny - często były malowane na przednim błotniku, numer ramy, dane właściciela itp), trzeba udać się do właściwego WK i złożyć wniosek o zaświadczenie potwierdzające dane w dowodzie rejestracyjnym. Do tego trzeba przedłożyć umowę i postanowienie spadkowe, zapłacić 17 zł i poczekać kilka dni. Taki manewr jest możliwy tylko w przypadku motocykli figurujących w ewidencji CEPIK. Jeśli pojazd został wycofany z ruchu, nie będzie żadnej dokumentacji, pozwalającej odtworzyć dane pojazdu.
Mając umowę ze spadkobiercami, postanowienie spadkowe i dowód rejestracyjny (lub zaświadczenie zamiast niego), można udać się do WK w celu przerejestrowania pojazdu, wykupując wcześniej OC i przeprowadzając przegląd techniczny. Jesli nie ma tablicy rejestracyjnej, pojazd trzeba zarejestrować czasowo (w celu wykonania badania technicznego), bo bez tablicy nie ma mowy o pozytywnym wyniku przeglądu.

Trochę nerwów mnie to kosztowało, czasu... też. Motocykl nie był nigdy w mojej rodzinie, co nie ułatwiło sprawy. Niemniej jednak da się, o ile spełnione są określone warunki. W razie pytań służę pomocą.
WSK - Wrócisz Szybciej Koleją

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Texas Ranger » 2017-11-09, 18:12

Trzeba trochę sprostować, bo "oryginalne postanowienie o spadku" jest tylko jedno. Jest to orzeczenie sądu znajdujące się w aktach sprawy sądowej. Spadkobiercom jest wydawany odpis takiego postanowienia, który jest poświadczony za zgodność z oryginałem przez pracownika sądu. I chodzi tutaj o taki właśnie dokument.

Awatar użytkownika
Gaceczkos
Posty: 203
Rejestracja: 2007-01-01, 23:28
GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Gaceczkos » 2017-11-09, 18:31

Texas Ranger pisze:
2017-11-09, 18:12
Trzeba trochę sprostować, bo "oryginalne postanowienie o spadku" jest tylko jedno. Jest to orzeczenie sądu znajdujące się w aktach sprawy sądowej. Spadkobiercom jest wydawany odpis takiego postanowienia, który jest poświadczony za zgodność z oryginałem przez pracownika sądu. I chodzi tutaj o taki właśnie dokument.
Tak patrząc na sprawę masz racje. Miałem na myśli dokument oryginalny, wydany bezpośrednio przez sąd - odpis ze stwierdzoną zgodnością z oryginałem. W tym przypadku kserokopia, nawet poświadczona notarialnie nie załatwi sprawy (z małym wyjątkiem, ale dotyczy on tylko kupna od przedsiębiorcy prowadzącego obrót pojazdami).
WSK - Wrócisz Szybciej Koleją

mareklniano
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-30, 07:10
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: mareklniano » 2017-11-09, 19:20

U mnie jest trochę inaczej, dziadkowie zapisali wszystko na moich rodziców. Całe gospodarstwo rolne. Tylko nikt nie pomyślał o motorze.

Awatar użytkownika
Gaceczkos
Posty: 203
Rejestracja: 2007-01-01, 23:28
GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Gaceczkos » 2017-11-09, 23:47

Uściślając - czy było robione postępowanie spadkowe, czy gospodarstwo zostało przepisane za życia dziadków?
WSK - Wrócisz Szybciej Koleją

nadamus
Posty: 156
Rejestracja: 2015-06-04, 14:16
GG: 0
Moje maszyny: wsk1970
Lokalizacja: białystok
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: nadamus » 2017-11-10, 05:45

podłączę się do tematu:
sprawa przeglądu technicznego- mam wsk, dowód rejestracyjny oryginalny z 1970 , wsk nie została nigdy wyrejestrowana wiec dowód bez wpisów, brak tablicy (nr rejestracyjny jest jeszcze dwucyfrowy) oraz umowy darowizny (zgłoszonej do us). czy muszę ją rejestrować tymczasowo aby przejsć przegląd techniczny?

halcik
Posty: 2230
Rejestracja: 2015-11-30, 09:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOS 85 i inne
MZ ES 250/2 i inne
WFM OSA M52 i M50
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: halcik » 2017-11-10, 08:34

Bez tablicy przegląd skończysz z wynikiem negatywnym, ale możesz też pojechać z namalowaną ręcznie tablica i w razie czego powiesz o co chodzi.

Awatar użytkownika
Gaceczkos
Posty: 203
Rejestracja: 2007-01-01, 23:28
GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: Gaceczkos » 2017-11-10, 09:58

Wydziały Komunikacji i Stacje Kontroli Pojazdów działają według ściśle określonych zasad. Kawałek blachy z odręcznie namalowanym numerem czy, o zgrozo, karton z numerem wypisanym grubym markerem to jakieś nieporozumienie. Nawet, jeśli jakimś cudem taki numer przejdzie, to taka rzeźbiona tablica będzie później do zdania przy rejestracji w WK. Oczywiście można napisać oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że tablica się zgubiła... Czasowa rejestracja motocykla kosztuje dokładnie 37,75 zł, więc nie ma sensu dziadować.
WSK - Wrócisz Szybciej Koleją

mareklniano
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-30, 07:10
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja po zmarłym dziadku bez dokumentów

Post autor: mareklniano » 2017-11-10, 11:53

Wszystko zostało przepisane za życia. Dodam ze wsk ma już świeży przegląd, papiery i czarną tablicę.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość