Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Odpowiedz
mareczekziomek
Posty: 9
Rejestracja: 2014-11-15, 15:22
GG: 0
Moje maszyny: wsk 150
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: mareczekziomek » 2016-01-02, 23:59

Witam,
Zastanawialiście się kiedyś, czy dałoby się zastosować zamiast tulejek wałka pośredniego, łożyska? Właśnie składam silnik 125-tki i zastanawiam się czy można byłoby zastosować taką alternatywę.

bayu

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: bayu » 2016-01-03, 00:09

Tak też sie nad tym kiedyś zastanawiałem ale trzeba by nowe wałki zrobiś pod łozyska igiełkowe cienkoscienne albo przetoczyć obece i zaadoptowac pod bierznie bo w orginalnych sa nacinane smarowaki duzo zabawy jednym słowem ale do zrobienia

Awatar użytkownika
Muciek
Posty: 1466
Rejestracja: 2010-08-22, 23:28
Moje maszyny: Yamahy RD250 75 76 78
Lokalizacja: Radziechowa
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: Muciek » 2016-01-03, 00:11

I jeszcze pewnie osie wyprowadzić w karterach.

mareczekziomek
Posty: 9
Rejestracja: 2014-11-15, 15:22
GG: 0
Moje maszyny: wsk 150
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: mareczekziomek » 2016-01-03, 01:10

Wszystkie wałki miały nacięcia do smarowania tulejki? Bo coś mi się wydaje, że mój nie ma... ale głowy nie dam sobie uciąć. Jutro sprawdzę na 100 %.

EDIT:

Więc tak: sprawdziłem wałek i nie ma on wycięć. dodatkowo poszperałem w necie za łożyskami które można byłoby zastosować w miejsce tulejek, znalazłem coś takiego:
http://www.e-poltechcnc.pl/hk-1210-lozy ... p-999.html
Jest to cienkościenne łożysko (tak zwane z obudową zewnętrzną) o wymiarach 12x16x10.
Żeby to zamocować w karterach trzeba by było dotoczyć takie oto dwie tulejki:
tulejka do wsk.jpg
Pozostała by kwestia wyfrezowania odpowiedniej wielkości otworów pod tulejkę ponieważ samo łożysko zewnętrzną średnicę ma taką samą jak tulejka mosiężna, a Po drugie Taka tulejka zabezpieczyłaby łożyska przed samoczynnym wysunięciem się z karteru.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
wujcio
Posty: 1764
Rejestracja: 2008-06-25, 01:03
GG: 0
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: wujcio » 2016-01-04, 00:23

Nie zapominaj jeszcze o dystansowaniu skrzyni taka tulejka musiała by też mieć odpowiedni kołnierz który by dystansował wałki względem obu połówek więc najlepiej jakby był z brązu ewentualnie można by się pokusić o takie zamknięte łożysko jak na tym zdjęciu pierwsze po lewej stronie na górze i dystansować to wałkiem ale czy to spełni swoją funkcję to ciężko powiedzieć.

Dodatkowo aby takie łożyska zamontować trzeba oba kartery osiować czyli wyfrezować wszystkie 4 otwory w równej osi + ich przylgnie tak aby to wszystko ładnie pasowało.

W junaku zrobili taki patent i wszystko jest pięknie ładnie ale wałki obracają się z taką łatwością że jest problem ze zmienianiem biegów.

rss
Posty: 445
Rejestracja: 2014-04-14, 18:18
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 '80;
HondaXR600R '93; Varadero 125, Junaki
Lokalizacja: Jablonna
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: rss » 2016-01-04, 18:52

mareczekziomek pisze:Witam,
Zastanawialiście się kiedyś, czy dałoby się zastosować zamiast tulejek wałka pośredniego, łożyska? Właśnie składam silnik 125-tki i zastanawiam się czy można byłoby zastosować taką alternatywę.
mozna to zrobic, ale po co?
Troche o naszym Wieslawie: viewtopic.php?f=72&t=18728

mareczekziomek
Posty: 9
Rejestracja: 2014-11-15, 15:22
GG: 0
Moje maszyny: wsk 150
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: mareczekziomek » 2016-01-04, 19:29

Nad dystansowaniem myślałem właśnie, przyszło mi do głowy, że można byłoby wykonać takie płaskie podkładki okrągłe. Wkładałoby się je w tulejki i trzymałyby należyty luz. Takie rozwiązanie wydaje mi się najprostsze i przysparzające najmniej problemów. Co do osiowania otworów to jest to konieczne.
rss pisze:
mareczekziomek pisze:Witam,
Zastanawialiście się kiedyś, czy dałoby się zastosować zamiast tulejek wałka pośredniego, łożyska? Właśnie składam silnik 125-tki i zastanawiam się czy można byłoby zastosować taką alternatywę.
mozna to zrobic, ale po co?
Można to zrobić chociażby dlatego żeby pozbyć się tych nieszczęsnych tulejek, nieświadomi majsterkowicze zakładają ogólnodostępne tulejki które potrafią zatrzeć się na wałku i wyrobić gniazdo, tu takiego problemu by nie było.

Awatar użytkownika
wujcio
Posty: 1764
Rejestracja: 2008-06-25, 01:03
GG: 0
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: wujcio » 2016-01-04, 23:02

mareczekziomek pisze:Nad dystansowaniem myślałem właśnie, przyszło mi do głowy, że można byłoby wykonać takie płaskie podkładki okrągłe. Wkładałoby się je w tulejki i trzymałyby należyty luz. Takie rozwiązanie wydaje mi się najprostsze i przysparzające najmniej problemów. Co do osiowania otworów to jest to konieczne.
rss pisze:
mareczekziomek pisze:Witam,
Zastanawialiście się kiedyś, czy dałoby się zastosować zamiast tulejek wałka pośredniego, łożyska? Właśnie składam silnik 125-tki i zastanawiam się czy można byłoby zastosować taką alternatywę.
mozna to zrobic, ale po co?
Można to zrobić chociażby dlatego żeby pozbyć się tych nieszczęsnych tulejek, nieświadomi majsterkowicze zakładają ogólnodostępne tulejki które potrafią zatrzeć się na wałku i wyrobić gniazdo, tu takiego problemu by nie było.
Heh tylko potencjalnie... zauważ że jak wypadnie igiełka z łożyska to rozwali całą skrzynię i tryby z którymi się spotka a w przypadku tulejek to sobie będzie to chodziło i chodziło praktycznie bez problemowo nawet z dużym luzem.
Podstawą takiego remontu jest oddanie do tokarza bloku aby dorobił tulejki na wymiar a nie korzystanie z gotowych.

Moim zdaniem to mija się z celem bo może przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

mareczekziomek
Posty: 9
Rejestracja: 2014-11-15, 15:22
GG: 0
Moje maszyny: wsk 150
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: mareczekziomek » 2016-01-05, 22:21

To mówicie, że nie ma co szukać dziury w całym i dorobić tulejki z brązu? Kurde ale mnie opcja łożysk bardzo intryguje....

A co powiecie na łożyska kulkowe toczne? Tylko trzeba by było przetoczyć wałek pod mniejszy wymiar, bo materiału by brakło w karterach.

Awatar użytkownika
Muciek
Posty: 1466
Rejestracja: 2010-08-22, 23:28
Moje maszyny: Yamahy RD250 75 76 78
Lokalizacja: Radziechowa
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: Muciek » 2016-01-05, 22:49

Jak chcesz to rób, nikt Ci nie broni ;-)

franq87
Posty: 1096
Rejestracja: 2012-11-05, 20:52
GG: 0
Moje maszyny: KILKA ŚWIDNIKÓW, RESZTA NIEWAŻNA
Kontaktowanie:

Re: Łożyska wałka pośredniego zamiast tulejek

Post autor: franq87 » 2016-01-05, 22:53

Jeśli już to szlifować, bo czopy są hartowane i nawęglane ,ale jeśli to zrobisz to czop będzie miękki, a jesli nawet byś go zahartował to uleci, bo będzie za cienki. Nie żebym był przeciw z natury wszystkiemu, ale to nie jest takie proste jak mogło by się pomyśleć. Naprawdę najlepszym wyjściem w tym silniku jest prawidłowa przeprowadzona napawa tych łożysk, czyli tulejki brązowe z dobrym wciskiem i właściwie obrobione. Swoją drogą myślisz, że wytrzymałość łożysk igiełkowych jest większa?

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości